دانشگاه های معتبر دنیا

۲۵ دانشگاه برتر جهان به لحاظ شاخص «چشم‌انداز بین‌المللی»

globe-on-open-boo_450.jpg

سایت حقوقی دادآور

در رده‌بندی جدیدی که از سوی موسسه بین‌المللی «تایمزهایراجوکیشن» (THE) منتشر شد، ۲۵ دانشگاه برتر جهان به لحاظ شاخص «چشم‌انداز بین‌المللی» معرفی شدند.

 

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برای اغلب دانشگاه‌های تحقیقاتی جهان رتبه آنها در رده‌بندی‌های جهانی حیاتی و مهم است چرا که با وجود یک شبکه قدرتمند و جهانی، دانشگاه‌ها می‌توانند بهترین استعدادهای علمی را شناسایی کرده و با جذب دانشجویان مستعد، تحقیقات مشترک و نوآورانه‌ای را انجام دهند. این مساله سبب شکل‌گیری موسسات آموزشی چندگانه و رفع مشکلات و نگرانی‌های جهان می‌شود.

 

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه رسمی موسسه «تایمزهایراجوکیشن»، فهرست ۲۵ دانشگاه برتر جهان از نظر شاخص «چشم‌انداز بین‌المللی» آنها و به ترتیب امتیازی که کسب کرده‌اند به شرح زیر است:

 

«دانشگاه پلی‌تکنیک فدرال لوزان» – سوئیس

 

این دانشگاه سوئیسی که یک موسسه تحقیقات و فناوری است با در اختیارداشتن بیش از ۲۵۰ لابراتوار و آزمایشگاه تحقیقاتی، یک مرکز مهم تبادل علم در سوئیس محسوب می‌شود. دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان (EPFL) در فضایی به وسعت حدود ۴۶۰ هکتار و در حاشیه دریاچه « ژنو» احداث شده است. امتیاز این دانشگاه از نظر شاخص چشم‌انداز بین‌المللی ۹۸.۲ اعلام شده است.

 

«انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ» – سوئیس

 

«انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ» که با کسب امتیاز ۹۶.۷ در رتبه دوم این رده بندی قرار دارد در سال ۱۸۵۵ میلادی تاسیس شده و حدود ۱۸ هزار دانشجو از بیش از ۱۰۰ کشور جهان در آن مشغول به تحصیل هستند. داوطلبان برای تحصیل در این دانشگاه حتما نباید به تیزهوشی «آلبرت انیشتن» باشند چراکه هر شهروند سوئیسی در صورت قبولی در آزمون نهایی دبیرستان‌های این کشور می‌تواند وارد این دانشگاه شود. جالب است بدانید که آلبرت انیشتن نیز در سال ۱۹۰۱ میلادی دیپلم خود را از این دانشگاه دریافت کرده است.

 

دانشگاه «ژنو» – سوئیس

 

دانشگاه «ژنو» سوئیس در این رده‌بندی امتیاز ۹۶.۷ را کسب کرده است. در این دانشگاه افراد مشهوری نظیر «ژان پیاژه»، «جورج استاینر» و «کوفی عنان» تحصیل کرده‌اند.

 

«دانشگاه ملی سنگاپور»

 

«دانشگاه ملی سنگاپور»‌ (NUS) یک دانشگاه برجسته آسیایی و با شهرتی جهانی است. این دانشگاه آموزش و تحقیقات را با شیوه جهانی و با تمرکز بر چشم‌اندازی آسیایی ارائه می‌دهد. در این رده‌بندی، امتیاز این دانشگاه ۹۴.۳ اعلام شده است.

 

«دانشگاه رویال هالووی لندن»

 

این دانشگاه پس از ادغام دو دانشگاه‌ «بدفورد» و دانشگاه اصلی «رویال هالووی» شکل گرفت. امتیاز این دانشگاه ۹۲.۶ اعلام شده است.

 

«کالج سلطنتی لندن»

 

«کالج سلطنتی لندن» با کسب امتیاز ۹۱.۸ در رتبه ششم این رده‌بندی قرار گرفته است. این دانشگاه که تمرکز اصلی آن در فعالیت‌های تحقیقاتی است، چهار دانشکده داروسازی، علوم طبیعی، مهندسی و بازرگانی دارد. کالج سلطنتی لندن در سال ۱۹۰۷ میلادی به عنوان زیرمجموعه «دانشگاه لندن» تاسیس شد اما در سال ۲۰۰۷ میلادی مستقل شد. این دانشگاه از ۱۲۶ کشور جهان دانشجو دارد.

 

«دانشگاه ملی استرالیا»

 

این دانشگاه در سال ۱۹۴۶ میلادی به دستور دولت فدرال استرالیا در قلب این کشور یعنی «کانبرا» تاسیس شد. این دانشگاه موفق به کسب امتیاز ۹۱.۴ در رده‌بندی اخیر موسسه تایمزهایراجوکیشن شده است.

 

«دانشگاه اینسبروک» – اتریش

 

دانشکده‌های مختلف و متعدد این دانشگاه در مناطق مختلف اتریش فعالیت دارند و به همین دلیل این دانشگاه به صورت یک مجموعه واحد نیست. دانشگاه اینسبورک تا پیش از سال ۲۰۰۵ میلادی تنها شش دانشکده داشت اما امروزه توسعه بیشتری یافته و با داشتن ۴۵۰۰ کارمند و عضو هیات علمی، بیش از ۲۷ هزار و ۵۰۰ دانشجو را در ۱۶ دانشکده جای داده است. امتیاز چشم‌انداز بین‌المللی دانشگاه اینسبروک در این رده بندی ۹۱.۴ اعلام شده است.

 

دانشگاه «بازل» – سوئیس

 

دانشگاه‌ «بازل»‌، قدیمی‌ترین دانشگاه سوئیس است. این دانشگاه در زمره دانشگاه‌های مطرحی چون «اراسموس»، «پاراسلسیوس»، «یونگ» و «نیچه» قرار دارد. امتیاز این دانشگاه نیز ۹۱.۱ اعلام شده است.

 

دانشگاه «ماکواری» – استرالیا

 

این دانشگاه، سومین دانشگاهی است که در سال ۱۹۶۴ میلادی در سیدنی و در فضایی به وسعت ۱۲۵ هکتار تاسیس شد. این دانشگاه نیز در رده بندی چشم انداز بین المللی دانشگاه‌های جهان امتیاز ۹۱.۱ را کسب کرده است.

 

دانشگاه «نانیانگ» سنگاپور

 

دانشگاه نانیانگ سنگاپور، دیگِ جوشان استعدادهای جهانی است که در آن استادان برجسته‌ای وظیفه آموزش دانشجویان را برعهده دارند. در سال ۲۰۰۳ میلادی «فردی بوئی» در این دانشگاه توانست کوچکترین «پمپ پیزوالکتریک» قلب را اختراع کند. امتیاز چشم‌انداز بین‌المللی این دانشگاه ۹۱ است.

 

دانشگاه آکسفورد

 

۲۶ نخست‌وزیر در تاریخ انگلیس، ۳۰ سیاستمدار بزرگ جهان، ۱۲ رهبر دینی و ۲۰ اسقف اعظم «کنتربری» همگی دانش آموخته آکسفورد هستند. این دانشگاه در قرن ۱۳ میلادی تاسیس شد. دانشگاه آ‌کسفورد که از نظر قدمت سومین دانشگاه قدیمی و فعال در جهان محسوب می‌شود ۱۲ هزار رشته تحصیلی کارشناسی در ۳۸ دانشکده و شش دانشکده دائمی خصوصی ارائه می‌دهد. در این رده‌بندی، امتیاز این دانشگاه ۹۰.۲ اعلام شده است.

 

«کالج دانشگاهی لندن»

 

«کالج دانشگاهی لندن» (UCL) از ۱۵۰ کشور جهان دانشجو دارد که این دانشجویان بین‌المللی بیش از یک سوم بدنه اصلی دانشجویی این دانشگاه را تشکیل می‌دهند. این دانشگاه در رده بندی چشم‌انداز بین‌المللی امتیاز ۹۰.۲ را کسب کرده است.

 

«دانشگاه وین» – اتریش

 

دانشگاه وینِ اتریش قدیمی‌ترین دانشگاه ‌آلمانی زبان در جهان است که در سال ۱۳۶۵ میلادی تاسیس شده و سهم عمده‌ای در پیشرفت علم پزشکی در قرن بیستم داشته است چرا که در سال‌های ۱۹۱۴-۱۹۲۷-۱۹۳۰-۱۹۳۶ و ۱۹۷۳ میلادی پنج برنده جایزه نوبل تربیت کرده است. امتیاز این دانشگاه ۸۹.۵ است.

 

دانشگاه‌«ماستریخت» هلند

 

دانشگاه «ماستریخت» هلند یک دانشگاه کاملا دو زبانه انگلیسی و هلندی زبان است. این دانشگاه طیف وسیعی از رشته‌ها را در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که اغلب به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، ارائه می‌دهد. امتیاز این دانشگاه ۸۹.۱ اعلام شده است.

 

دانشگاه‌«برونل» لندن

 

نام این دانشگاه از یک مهندس انگلیسی به نام «سرمارک ایزامبارد برونل» گرفته شده است. این دانشگاه در سال ۱۹۲۸ با عنوان‌«کالج صنعتی آکتون» تاسیس شد اما در سال ۱۹۶۶ میلادی به دانشگاه تبدیل شد. دانشگاه برونل در حال حاضر حدود ۱۱۰۰ استاد، متخصص و محقق در ۸ دانشکده مشغول به فعالیت دارد. امتیاز این دانشگاه ۸۹.۱ اعلام شده است.

 

دانشگاه «سنت اندروز» اسکاتلند

 

این دانشگاه سومین دانشگاه قدیمی انگلیسی زبان در جهان محسوب می‌شود. قدمت این دانشگاه به سال ۱۴۱۳ میلادی بازمی‌گردد.

این دانشگاه ۸۶۰۰ دانشجو و ۸۰۰ عضو هیات علمی برجسته دارد. «جیمز ویلسون»، «بنجامین فرانکلین» و «جان ویترسپون» از دانش آموختگان این دانشگاه هستند. امتیاز این دانشگاه در این رده‌بندی ۸۸.۸ اعلام شده است.

 

«دانشگاه‌ استرالیای غربی»

 

دانشگاه استرالیای غربی در سال ۱۹۱۱ میلادی با تلاش «جان وینتروپ هاکت»، روزنامه‌نگار استرالیایی بنیان نهاده شد. این دانشگاه نخستین موسسه آموزش عالی رایگان در سرزمین‌های تحت فرمانروایی انگلیس محسوب می‌شود. امتیاز چشم‌انداز بین‌المللی این دانشگاه ۸۸.۶ است.

 

دانشگاه‌«کوئین‌مری» لندن

 

دانشگاه کوئین‌مری در سال ۱۹۱۵ میلادی به عنوان یک کالج وابسته به «دانشگاه لندن» فعالیت خود را آغاز کرد. ریشه تاریخی این دانشگاه به قرن ۱۹ میلادی باز می‌گردد. دانشگاه کوئین مری، بعدها با مدرسه عالی پزشکی «بارتز» لندن ادغام شد که این ادغام باعث شد قدمت این دانشگاه از قرن ۱۹ به قرن ۱۲ میلادی افزایش یابد. امتیاز این دانشگاه در رده‌بندی اخیر ۸۸ اعلام شده است.

 

دانشگاه‌ «آکلند» – نیوزیلند

 

اگر تاکنون اسم «منحنی فیلیپس» را شنیده باشید، بد نیست بدانید که این منحنی توسط «ویلیام فیلیپس» استاد و اقتصاددان برجسته طراحی شده که در سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۵ میلادی در این دانشگاه تدریس می‌کرده است. وی در این منحنی رابطه بین نرخ بیکاری در کشورها و نرخ تورم را مطرح کرده و نشان داد. دانشگاه «آکلند» در سال ۱۸۸۳ میلادی تاسیس شده و ۵۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی از بیش از ۹۰ کشور جهان دارد. امتیاز این دانشگاه ۸۸ اعلام شده است.

 

دانشگاه «کنتربری» – نیوزیلند

 

قدمت این دانشگاه که دومین دانشگاه قدیمی در نیوزیلند محسوب می‌شود به سال ۱۸۷۳ میلادی باز می‌گردد. این دانشگاه که امتیاز ۸۸ را در رده بندی چشم‌انداز بین‌المللی کسب کرده، حدود ۱۶ هزار دانشجو دارد که ۱۲۰۰ نفر از آنها را دانشجویان بین‌المللی از ۸۰ کشور جهان تشکیل می‌دهند.

 

دانشگاه‌ «هریوت وات» – اسکاتلند

 

این دانشگاه درسال ۱۸۲۱ میلادی و به عنوان نخستین موسسه آموزش عالی مکانیک در جهان تاسیس شد. در این دانشگاه ۱۱ هزار و ۸۰۰ دانشجو از ۱۵۰ کشور جهان تحصیل می‌کنند. دانشگاه‌ «هریوت وات»‌ در حال حاضر دانشکده‌ای نیز در «دوبی» احداث کرده و یک دانشکده جدید دیگر آن نیز در مالزی در شرف افتتاح است. این دانشگاه که بزرگترین گروه دانشجویان بین‌المللی را در اسکاتلند به خود اختصاص می‌دهد در رده‌بندی موسسه تایمزهایراجوکیشن با رویکرد چشم‌انداز بین‌المللی امتیاز ۸۷.۸ را کسب کرده است.

 

دانشگاه‌ «کوئنز بلفاست» – ایرلند شمالی

 

دانشگاه «کوئنز بلفاست» که در سال ۱۸۴۵ میلادی به دستور ملکه ویکتوریا تاسیس شد در ابتدا تنها ۹۰ دانشجو داشت. این دانشگاه امروز بیش از ۱۷ هزار دانشجو و هیات علمی دارد که در سه دانشکده در رشته‌های هنر، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم سلامت و زندگی، مهندسی و علوم جسمانی فعال هستند. امتیاز این دانشگاه ۸۷.۵ اعلام شده است.

 

«دانشگاه صنعتی سیدنی» – استرالیا

 

«دانشگاه صنعتی سیدنی» (UTS) یک دانشگاه فعال و خلاق در مرکز سیدنی است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های مطرح صنعتی استرالیا محسوب می‌شود که در این رده‌بندی امتیاز ۸۷.۳ را کسب کرده است.

 

دانشگاه «کمبریج» – انگلیس

 

دانشگاه کمبریج، در شکل‌گیری دنیای مدرن امروز نقش پررنگی داشته است. قوانین حرکت و انرژی «نیوتون»، شکافت اتم توسط «رادرفورد»، نظریه تکامل «داروین»، شبیه ساز کامپیوتر «تورینگ» و ارائه ساختار DNA توسط «کریک» و «واتسون» همگی اکتشافات و اختراعاتی بودند که در این دانشگاه شکل گرفتند. دانشگاه کمبریج در سال ۱۲۰۹ میلادی توسط استادان دانشگاه آکسفورد که به دلیل برخی مشاجرات با ساکنین محلی از این دانشگاه استعفا داده بودند، تاسیس شد. این دانشگاه در حال حاضر بیش از ۸۵۰۰ هیات علمی و کارمند و بیش از ۱۸ هزار و ۳۰۰ دانشجو دارد. امتیاز این دانشگاه در رده بندی اخیر ۸۶.۷ است.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا