اخبار حقوقی خارجی

گزارش جدید ملل متحد راجع به جرایم ارتکابی نیروهای نظامی جمهوری دموکراتیک کنگو

نیروهای نظامی جمهوری دموکراتیک کنگو جرایم جنگی بسیاری از جمله تجاوز و قتل را در جریان عقب نشینی نوامبر ۲۰۱۲ از پیشروی در برابر شورشیان جنبش ۲۳ مارس انجام دادند. در جریان محاصره شهر گوما و نواحی اطراف آن زنان و دختران خردسال مورد تجاوز قرار گرفتند. شورشیان توانسته بودند به مدت ده روز شهر گوما را در محاصره خود بگیرند و سربازان ارتش کنگو را مجبور به عقب نشینی تا حاشیه شهر کنند.

طبق مصاحبه هایی که با روستاییان این نواحی که ارتش کنگو به آن عقب نشینی کرده است، ارتکاب جرایمی چون تجاوز، اعدام و ضرب و جرح خودسرانه علیه روستاییان بسیار بوده که به صورت نظام مند و با خشونت بسیار انجام شده است.

گفته می شود سربازان یگان ۳۹۱ مرتکب این جنایات شده اند که در سال ۲۰۱۰ توسط وزارت دفاع ایالات متحده امریکا آموزش دیده اند. پیشتر، در فوریه ۲۰۱۳ سازمان دیده بان حقوق در ارتکاب جرم تجاوز علیه زنان و کودکان دختر و نیز اعدام خودسرانه غیرنظامیان جریان محاصره شهر گوما را محکوم
کرد.

همچنین در نوامبر ۲۰۱۲ سازمان ملل متحد حملات چریکی شورشیان جنبش ۲۳ مارس علیه
غیرنظامیان را محکوم کرد و خواستار قطع همه کمک ها به این گروه شورشی شد. در ماه ژوئن
گزارشی از ملل متحد فاش شد که طی آن اعلام شده بود رواندا به تاسیس و بقای این جنبش
شورشی کمک می کند. آخرین گزارش سازمان ملل متحد در خصوص جمهوری دموکراتیک کنگو بازه زمانی ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲ تا ۲ دسامبر ۲۰۱۲ را در بر می گیرد.

این گزارش با قابل اعمال بودن حقوق بین الملل بشردوستانه و حقوق بشر، طرفین درگیر را به جهت نقض این مقررات مسئول می داند. نقض حق حیات، خشونت های جنسی، شکنجه و رفتارهای بی رحمانه، خشن و تحقیر آمیز، نقض حق مالکیت، نقض ممنوعیت کار اجباری، نقض حق تحصیل، نقض حق دسترسی به دادرسی عادلانه، نقض حق امنیت انسانی و غیره از جمله مواردی هستند که از سوی طرفین درگیر واقع شده اند.

برخی از این موارد، طبق مواد ۷ و ۸ اساسنامه رم، جنایات جنگی و جنایت ضد بشریت هستند. در گزارش آمده از آنجا که اساسنامه رم به تصویب دولت کنگو رسیده و جزو قوانین ملی شده است، بنابراین دولت وظیفه دارد به تحقیق و تعقیب در این خصوص بپردازد. دولت کنگو نقض کرامت انسانی و مجموعه قوانین رفتاری ارتش را محکوم کرد و جهت تحقیق در خصوص جنایات، دادستان نظامی را به منطقه فرستاد.
تحقیقات در دادگاه نظامی منجر به تعلیق برخی از مقامات ارتش از خدمت شده است. ماموریت
پایدارسازی ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو
MONUSCOاز ابتدای وقایع با کمک رسانی به قربانیان و نیز دولت جهت رسیدگی به جنایات، برخورد با مجرمان جنبش ۲۳ مارس از طریق ممنوعیت مسافرت و نیز مصادره اموال وارد عمل شده است.

 

به نقل از سایت انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا