اخبار کتاب

کتاب «چرایی و چگونگی مجازات» منتشر شد

کتاب «چرایی و چگونگی مجازات» از مجموعه کتاب‌های فقه و حقوق، از سوی سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ واندیشه اسلامی منتشر شد.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «چرایی و چگونگی مجازات» به روش عقلی به تجزیه و تحلیل نظریه‌های موجود درباره اتخاذ واکنش درست در برابر بایدها و نبایدهای جامعه می‌پردازد و درصدد اثبات نظریه تلفیقی درباره اهداف مجازات و بر همین اساس، اثبات لزوم رعایت تناسب بین مجازات، جرم و وضعیت مجرم درباره معیار لازم برای توزیع مجازات است و بر همین اساس حقوق کیفری ایران را ارزیابی می‌کند. 

واکنش در برابر کسانی که قواعد پذیرفته‌شده و الزامی جامعه را نقض می‌کنند، همواره وجود دارد اما چون واکنش در طول تاریخ دستخوش تغییراتی بوده است، از جمله پرسش‌هایی که از دوره حقوق جزایی نوین تاکنون، به طور جدی، ذهن فیلسوفان و اندیشمندان حقوق را به خود مشغول کرده، این است که قانونگذار از واکنش اتخاذی نسبت به نقض بایدها و نبایدهای جامعه چه اهدافی را دنبال می کند و به بیان درست تر، باید دنبال کند و همین طور، برچه اساس و معیاری این مجازات باید توزیع شود تا آن اهداف تأمین شود.

این کتاب که به قلم جعفر یزدیان جعفری نگاشته شده، به دو بخش تقسیم می شود؛ بخش اول به چرایی مجازات و بخش دوم به چگونگی تعیین مجازات اختصاص دارد. 

در بخش نخست طی سه فصل، دیدگاه‌های مبتنی بر سزادهی، سودانگاری و دیدگاه‌های تلفیقی مورد بررسی قرار می گیرد و در بخش دوم نیز که شامل سه فصل است، ابتدا اصل انسانی بودن مجازات با ابعاد مختلف آن و سپس اصول تناسب مجازات با جرم و تناسب مجازات با مجرم (تفرید مجازات) موضوع بحث قرار گرفته است. 

نخستین چاپ کتاب «چرایی و چگونگی مجازات» با شمارگان هزار نسخه، در ۳۸۴ صفحه و به بهای ۱۱۰ هزار ریال روانه بازار کتاب شد.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا