اخبار کتاب

کتاب «محاکم کیفری بین‌المللی» منتشر شد

سایت حقوقی دادآور

در این کتاب محاکم کیفری شناخته شده در نقاط مختلف دنیا، توسط محققان و پژوهشگران حقوقی کشور معرفی و مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «محاکم کیفری بین‌‌‌المللی» عنوان کتابی است که انتشارات تیسا، زیر نظر دکتر مهدی ذاکریان، استاد دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی چاپ و روانه بازار نشر کرده است. 

این کتاب مشتمل بر مجموعه مقالاتی از نویسندگان و پژوهشگران حقوقی است که با موضوع محاکم کیفری بین‌المللی تنظیم شده است. امیرحسین زمانی‌نیا عضو حقوقدانان تیم هسته‌ای ایران نیز نویسنده یکی از این مقالات با موضوع پیشینه و عملکرد دیوان کیفری بین‌المللی از روم تا کامپالا است. محاکم کیفری بین‌المللی بر پایه خواست و هم‌اندیشی قدرت‌های بزرگ شکل گرفتند.

در بخشی از این کتاب آمده: 
مجموعه تحقیقات پیش روی نشان می‌دهد محاکم کیفری بین‌‌‌المللی در مسیر عدالت کیفری بین‌‌‌المللی، عدالت انتقالی و توجه به حقوق بشر گام برداشته‌‌‌اند با این‌‌‌حال، گزاف است اگر ادعا شود که محاکم کیفری بین‌‌‌المللی به عدالت کیفری بین‌‌‌المللی منجر شده‌‌‌اند. همین‌‌‌طور شک‌‌‌برانگیز است، اگر شکل‌‌‌گیری آنها را صرفا در راستای دستاوردهای حقوق بشری جامعه بین‌‌‌المللی بدانیم. تردیدها در آنجا شکل می‌‌‌یابند که چنین محاکمی تنها پیرامون نقض حقوق بشر و حقوق بین‌‌‌الملل بشردوستانه کشورهای ضعیف تشکیل شده‌‌‌اند.
آیا نسلی از محاکم کیفری بین‌‌‌المللی وجود دارد که به جنایات ضدحقوق بشری قدرت‌‌‌های بزرگ یا کشورهایی که متحد قدرت‌‌‌های بزرگ بوده‌‌‌اند، رسیدگی کند؟ چرا هیچ دادگاهی درباره جنایات جنگی و نقض حقوق بشر در ویتنام یا در الجزایرشکل نمی‌‌‌گیرد؟ درباره جنایات انجام‌‌‌شده در شوروی استالینی چه اقدامی انجام شده است؟ حال آنکه محاکمی در کامبوج و سیرالئون شکل گرفتند و موضوع عدالت انتقالی در افغانستان مورد توجه قرار گرفته است.  

در این کتاب دادگاه نظامی نورنبرگ به قلم سیدرضی عمادی، دادگاه توکیو نوشته میثم زکی زاده، دادگاه کیفری بین الملی روآندا نوشته محسن روزبهان، دیوان بین المللی دادگستری نوشته هوشنگ عزیزی، دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق نوشته مهدی علیخانی، دیوان کیفری بین المللی نوشته امیرحسین زمانی نیاپ، دادگاه ویژه سیرالئون نوشته ساران بلخی، دادگاه ویژه تیمور شرقی نوشته رید آزادبخت، دادگاه عالی محاکمه صدام حسین نوشته زهرا محمودی، دادگاه خمرهای سرخ توسط امیرحسین مهرگان و دادگاه ویزه لبنان نیز توسط مرتضی کاظمی دینان مورد بررسی قرار گرفته است.

کتاب «محاکم کیفری بین‌‌‌المللی» نوشته دکتر مهدی ذاکریان با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و به قیمت ۱۸۰۰۰ هزار تومان از سوی انتشارات تیسا چاپ و منتشر شده است.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا