اخبار کتاب

کتاب «بررسی فقهی‌-‌‌حقوقی اداره مال غیر (ماده ۳۰۶ قانون مدنی)» منتشر شد

کتاب «اداره مال غیر» تالیف اسفندیار صفری، تلاشی است برای تبیین امروزی برخی موضوعات فقهی‌‌-‌حقوقی که میان پژوهش‌های فقیهان نیک‌اندیش شیعه به گونه‌ای پراکنده یافت می‌شوند.-
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این کتاب بحثی است فقیهانه و در عین حال حقوقی که به موضوع حفظ و نگهداری اموال دیگران از خطر نابودی می‌پردازد؛ به عبارت دیگر، این کتاب تاکیدی دوباره بر جایگاه حقوق افراد نسبت به یکدیگر و تاکید اسلام بر حفظ جامعه اسلامی از بی‌تفاوتی در قبال همنوعان خود است.

در این کتاب که با نگاهی میان رشته‌ای تنظیم شده است، راهکارها و مبانی اداره مال غیر بررسی شده و برخی دیدگاه‌های حقوقی غرب به نقد و چالش کشیده شده‌اند؛ این که چرا این موضوع را برآمده از حقوق غرب پنداشته و از منبع اصلی آن یعنی فقه پویای امامیه غفلت ورزیده‌اند.

محور اصلی این کتاب، درباره ماده ۳۰۶ قانون مدنی است که به‌طور کلی به اداره مال غیر پرداخته و نویسنده کتاب با مراجعه به مستندات و ماخذ معتبر فقهی (عامه و شیعه) و همچنین منابع حقوقی غرب، آن را به بررسی و نقد گذاشته است.

در این کتاب سعی شده است با طرح و تقریر واضح مساله و نقل دیدگاه‌های موافق و مخالف، به بررسی و نقد موضوع پرداخته شود. مراجعه به منابع اصلی فقه و حقوق و توجه به قوانین حقوقی غرب در تبیین و نقد موضوع و تکیه بر رویکردی استدلالی، از ویژگی‌های برجسته این کتاب به شمار می‌آیند.

کتاب حاضر در چهار بخش تدوین و تنظیم شده است. در بخش نخست که به کلیات می‌پردازد، مباحث در فصل فصل مطرح شده‌اند.

در فصل نخست این بخش به نوع نگاه به قانون و روش‌های تفسیر آن پرداخته شده است. فصل دوم به اصل عدم ولایت شخصی بر دیگری و ارتباط آن با اصل عدم جواز تصرف بدون اذن در مال غیر اختصاص دارد. فصل سوم، دربردارنده مباحثی درباره اذن و آثار فقهی‌-‌حقوقی آن است و فصل چهارم هم مباحثی را درباری امانت و پیوند آن با اداره مال غیر مطرح می‌کند.

بخش دوم کتاب به دلایل اداره مال غیر می‌پردازد و شش فصل را دربر می‌گیرد. در فصل نخست بخش دوم، تبیینی معنا‌شناختی از آیات قرآن مجید درباره اداره مال غیر عرضه شده است. فصل دوم به معناشناسی احادیث در اینباره پرداخته و در فصل سوم دلیل عقل و جایگاه آن در اداره مال غیر واکاوی شده است. فصل چهارم، به مبحث حسبه اختصاص دارد و فصل پنجم به موضوع اذن شاهد حال اشاره می‌کند. در فصل ششم هم شبه عقد بودن اداره مال غیر بررسی شده است.

بخش سوم کتاب به شرایط اداره مال غیر می‌پردازد و مباحث مرتبط را در سه فصل تنظیم کرده است. در فصل‌های این بخش شرایط مورد اداره و شرایط مالک به بررسی و نقد گذاشته شده‌اند.

بخش چهارم هم به آثار اداره مال غیر پرداخته و نویسنده کوشیده است تا در دو فصل آن الزام‌های قانونی مدیر و سپس الزام‌های قانونی مالک را به‌گونه‌ای قاعده‌مند بررسی کند.

چاپ نخست کتاب «بررسی فقهی‌-‌‌حقوقی اداره مال غیر (ماده ۳۰۶ قانون مدنی)» در یک هزار نسخه و به بهای سه هزار و ۵۰۰ تومان از سوی انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی چاپ شده است و در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم منتشر می‌شود.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا