اخبار کتاب

کتاب آشنایی با قوه قضاییه نوشته سعید کریمی منتشر شد

سایت حقوقی دادآور

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا، ساختار کتاب آشنایی با قوه قضاییه به گونه ای است تا خواننده بتواند قواعد جاری حقوقی بر ساختار قوه قضاییه را بشناسد و با سازمان تشکیلات قضایی کشور نیز آشنا شود.

بخش اول این کتاب به دیرینه شناسی نظام قضایی ایران، جایگاه قوه قضائیه و اهداف و وظایف آن اختصاص یافته و بخش دوم مربوط به سازمان و تشکیلات این قوه است و ضمن بیان اصول حاکم بر قوه قضاییه ایران، موضوع محاکم و دادسراها، دادگاه های عمومی و اختصاصی و میزان وجاهت و صلاحیت قانونی آنها متناسب با تحولات اجتماعی ایران بررسی شده است.بر اساس گزارش پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در مقدمه این کتاب ۱۲۰ صفحه ای آمده است: دستگاه قضایی هر کشور شاخصی دقیق برای سنجش میزان کارآمدی، سلامت و فساد یک حاکمیت است و آگاهی از چیستی و چگونگی عملکردهای آن امری لازم و سودمند برای کسانی است که به اجرای عدالت می اندیشند.

در کتاب آشنایی با قوه قضاییه همچنین آمده است: در جمهوری اسلامی ایران، قوه قضاییه با هدف پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح و مجازات مجرمان، در پی اجرای عدالت و پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی افراد جامعه است.

نویسنده تاکید دارد: قانون اساسی با رهیافتی خاص، انتظارات و اختیارات این نهاد را به روشنی به تصویر کشیده و وظایفی چون کشف جرم، تعقیب، مجازات، تعزیز مجرمین، اجرای حدود و مقررات مدون و نظارت بر حسن اجرای قوانین را برای این قوه تعریف کرده است.

 

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا