نظرات مشورتی

چنانچه ضارب در یک درگیری با قمه به شخصی حمله کند و با ضربات پیاپی به او ابتدا دو انگشت دست راست او را قطع و سپس مچ همان دست او را قطع کند آیا قصاص انگشتان دست راست در قصاص قطع مچ داخل می شود؟

سایت حقوقی دادآور

به گزارش ایرنا، نظریه های مشورتی اداره کل امور حقوق و تدوین قوانین قوه قضاییه در روزنامه رسمی کشور منتشر شده است.

سئوال) چنانچه ضارب در یک درگیری با قمه به شخصی حمله کند و با ضربات پیاپی به او ابتدا دو انگشت دست راست او را قطع و سپس مچ همان دست او را قطع کند آیا قصاص انگشتان دست راست در قصاص قطع مچ داخل می شود؟

چنانچه شاکی از قصاص مچ صرف نظر نماید آیا می تواند اقدام به قصاص انگشتان ضارب کند یا اینکه الزاما قصاص انگشتان در قصاص مچ داخل می شود و فقط یک حق برای شاکی به وجود می آید ؟

پاسخ ) در فرض سئوال، چنانچه ضربات وارده متوالی باشد در حکم یک ضربه است و با توجه به ذیل ماده ۲۹۹ قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲ و تبصره آن فقط یک حق قصاص ( قصاص مچ) برای مجنی علیه ثابت می شود و با توجه به ماده ۳۹۰ قانون یاد شده مجنی علیه با رضایت مرتکب می تواند به قصاص انگشتان بسنده کند.

سئوال) آیا مجازات حبس ابد مشمول بند اول مجازات های درجه یک حبس بیش از ۲۵ سال موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱/۲/۱۳۹۲ می شود یا خیر؟

پاسخ) مجازات حبس ابد با توجه به ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی که حبس بیش از ۲۵ سال مجازات تعزیری درجه یک بیش بینی شده است، مجازات تعزیری درجه یک محسوب می شود.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا