آرای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری

وضع عوارض شهرداری بر نرخ بلیط‌های وسایل بازی و سرگرم‌کننده در اماکن تفریحی و بلیط ورودی استخرهای شنا، سونا، جکوزی و مسابقات ورزشی، غیرقانونی است

هیات عمومی دیوان عدالت اداری مصوبه شورای شهر اراک مبنی بر وضع عوارض شهرداری از نرخ بلیط‌های وسایل بازی و سرگرم‌کننده در اماکن تفریحی و بلیط ورودی استخرهای شنا، سونا، جکوزی و مسابقات ورزشی را ابطال کرد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس گردش‌ کار این پرونده شاکی (مدیر یک مجتمع سیاحتی تفریحی) به موجب دادخواستی، ابطال ۱. تصمیمات شهرداری اراک مبنی بر مطالبه عوارض فروش بلیط، استخر، سونا، جکوزی، وسایل تفریحی شهربازی، ۲. مصوبه شورای اسلامی شهر اراک (تعرفه ۲۷) عوارض و بهای خدمات شهرداری اراک در سال ۱۳۸۹، ۳. رأی کمیسیون ماده ۷۷ به شماره ۶۶/ک/م/۷۷- ۲/ ۴/ ۱۳۸۹ را خواستار شده است.

 

متن رای شماره ۱۵۱ هیات عمومی دیوان عدالت اداری در این زمینه به شرح زیر است:

 

«نظر به این که در ماده ۵۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۷ /۲/ ۱۳۸۷، برقراری هرگونه عوارض و سایر وجوه برای انواع کالاهای وارداتی و تولیدی و نیز ارائه خدمات که در این قانون تکلیف مالیات و عوارض آن‌ها معین شده است، همچنین برقراری عوارض به درآمدهای مأخذ محاسبه مالیات توسط شوراهای اسلامی شهرها و سایر مراجع ممنوع شده است و در بند الف ماده ۳۸ قانون مذکور، نرخ عوارض خدمات تعیین شده است و موارد مصرح در تعرفه مورد اعتراض از مصادیق ارائه خدمات و ماخذ محاسبه مالیات به شمار می‌رود؛ بنابراین به استناد بند ۱ ماده ۱۹ و ماده ۴۲ قانون دیوان عدالت اداری به موجب این حکم بندهای ۴ و ۵ از تعرفه شماره ۲۷ مصوبه شورای اسلامی شهر اراک به لحاظ مغایرت با قانون پیش گفته، ابطال می‌شود. رسیدگی به سایر خواسته‌های شاکی در صلاحیت هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نمی‌باشد.»

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا