اخبار آزمون ها

هرآنچه از آزمون دکتری ۹۲ باید بدانید

سومین دوره آزمون نیمه متمرکز دکتری روز جمعه ۱۸ اسفندماه با شرکت ۲۱۷ هزار و ۸۲۷ داوطلب برگزار می‌شود.

دکتر حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام این خبر اظهار کرد: از این تعداد ۸۹ هزار و ۶۷۸ داوطلب یعنی ۴۱.۱۷ درصد زن و ۱۲۸ هزار و ۱۴۹ داوطلب یعنی ۵۸.۸۳ درصد داوطلبان مرد هستند.

آمار شرکت‌کنندگان به تفکیک گروه آموزشی

وی با بیان اینکه ثبت نام برای پذیرش در ۹ گروه آموزشی و ۲۸۶ کد رشته امتحانی انجام شد، اظهار کرد: در گروه آزمایشی علوم انسانی ۸۵ هزار و ۳۲۷ داوطلب در ۵۱ کد رشته، گروه آموزشی علوم پایه ۳۴ هزار و ۲۵۲ داوطلب در ۴۸ کد رشته، گروه آموزشی فنی و مهندسی ۴۲ هزار و ۷۶۹ داوطلب در ۷۳ کد رشته، گروه آموزشی کشاورزی و منابع طبیعی ۲۱ هزار و ۲۹۰ داوطلب در ۵۳ کدرشته،‌ گروه آموزشی هنر ۸۳۰۲ داوطلب در شش کدرشته، گروه آموزشی علوم پزشکی ۳۲۴۴ داوطلب در ۱۸ کد رشته، گروه آموزشی دامپزشکی ۱۸۳۶ داوطلب در ۲۱ کد رشته، گروه آموزشی زبان ۱۵ هزار و ۳۰۹ داوطلب در ۱۱ کد رشته، گروه آموزشی تربیت بدنی ۵۴۹۸ داوطلب در پنج کد رشته ثبت نام کرده‌اند.

افزایش تعداد داوطلبان نسبت به سال گذشته/تاریخ دریافت کارت آزمون

وی با بیان اینکه تعداد داوطلبان آزمون دکتری سال ۹۲ نسبت به سال گذشته ۳۹ هزار و ۳۷۴ نفر بیشتر است،‌گفت: کارت ورود به جلسه آزمون به همراه برگه راهنمای شرکت در آزمون از روز دوشنبه ۱۴ اسفندماه تا پنج شنبه ۱۷ اسفند بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد بنابراین داوطلبان باید بر اساس اطلاعیه ضمن مراجعه به سایت سازمان سنجش و با وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری یا شماره پرونده و کد رهگیری نسبت به پرینت کارت ورود به جلسه اقدام کنند.

ترتیب برگزاری آزمون دکتری ۹۲

توکلی با اشاره به ترتیب برگزاری آزمون دکتری ۹۲ اظهار کرد: آزمون اختصاصی و استعداد تحصیلی در صبح روز جمعه ۱۸ اسفند و آزمون زبان در بعد ازظهر روز جمعه در ۳۷ شهرستان مختلف کشور و ۱۱۴ حوزه امتحانی برگزار می شود.

توزیع پاسخنامه داوطلبان در بسته‌بندی نایلونی

وی با اشاره به نحوه اجرای آزمون دکتری اظهار کرد: در صبح روز جمعه به هر داوطلب یک پاسخنامه و دو دفترچه شامل دفترچه شماره یک (اختصاصی) و دفترچه شماره دو (استعداد تحصیلی) داده می‌شود که پاسخنامه و دفترچه آزمون هر داوطلب در بسته‌های نایلونی جداگانه بسته بندی شده است.
همچنین در جلسه آزمون بعد از ظهر روز جمعه نیز یک پاسخنامه و دفترچه زبان در کیسه‌های نایلونی جداگانه به داوطلبان داده می‌شود.

توزیع کارنامه دکتری در دهه دوم فروردین

مشاور سازمان سنجش با اشاره به سایر مراحل آزمون دکتری اظهار کرد: پس از برگزاری آزمون، تصحیح اوراق و محاسبه نمرات خام، تراز شده و کل داوطلبان آغاز شده و نتایج آزمون کلیه شرکت کنندگان به صورت کارنامه تنظیم و بر اساس برنامه زمانی در دهه دوم فروردین ماه از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود.

آغاز انتخاب رشته از ۲۰ فروردین/امکان انتخاب ۵۰ کد رشته

توکلی با بیان اینکه دفترچه راهنمای انتخاب رشته حداکثر تا ۱۹ فروردین بر روی سایت منتشر می‌شود گفت: مجازین به انتخاب رشته علاوه بر مشاهده کارنامه باید ضمن مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته حداکثر ۵۰ کد رشته محل را از بین کد رشته‌های مجاز شده انتخاب و از روز سه شنبه ۲۰ فروردین تا شنبه ۲۴ فروردین با مراجعه به سایت و در محل تعیین شده درج کنند.

نحوه گزینش علمی داوطلبان/ اعلام نتایج نهایی دکتری تا نیمه دوم شهریور

وی افزود: پس از انتخاب رشته مجازین گزینش علمی داوطلبان با توجه به ظرفیت در هر یک از کد رشته‌های تحصیلی و موسسات پذیرنده بر اساس نمره کل حاصل از ۸۰ درصد نمره آزمون و ۲۰ درصد معدل تراز شده دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد داوطلب انجام شده و فهرست اسامی داوطلبان تا چند برابر ظرفیت برای انجام مصاحبه تا نیمه دوم اردیبهشت ماه به دانشگاه‌ها ارسال می‌شود.
توکلی با اشاره به نحوه پذیرش نهایی داوطلبان اظهار کرد: پذیرش نهایی از بین داوطلبان معرفی شده برای مصاحبه و بر اساس نمره کل حاصل از نتیجه آزمون کتبی و نتیجه نمره مصاحبه و به میزان هر یک ۵۰ درصد و همچنین با توجه به اولویت کد رشته‌های انتخابی، ظرفیت و سهمیه داوطلب انجام شده و نتایج نهایی تا نیمه دوم شهریور ماه از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می‌شود.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا