اخبار حقوقی داخلی

نگاه ویژه قوه قضاییه در پیش بینی احکام جایگزین حبس برای قصور پزشکی

سایت حقوقی دادآور

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با رییس قوه قضائیه مقرر شد با تجدید نظر در اجرای حکم حبس برای موارد قصور پزشکی، کمیته ویژه ای در وزارت بهداشت تشکیل شود و هیچ حکمی بدون نظر رییس قوه صادر نگردد.

حسن هاشمی در این دیدار ضمن قدردانی از تلاش های قوه قضاییه، خواهان تجدید نظر و جلوگیری از صدور جزای حبس برای موارد قصور پزشکی شد.هاشمی با ابراز نگرانی جامعه پزشکی از اعمال مجازات حبس در خصوص قصور پزشکی ، گفت: بدون شک پزشک در فضایی مبتنی بر آرامش حرفه ای می تواند، خدمات تشخیصی و درمانی موثری داشته باشد و اجرای چنین احکامی ممکن است در روند پذیرش و ارائه خدمات درمانی بیماران بویژه در فوریت های پزشکی اخلال ایجاد کند و روابط انسانی بین بیمار و پزشک را خدشه دار نموده و سلامت مردم را به مخاطره اندازد.

آیت الله صادق آملی لاریجانی رییس دستگاه قضا نیز ضمن استقبال از پیشنهاد وزیر بهداشت، گفت: در گذشته بخشنامه ای به قضات ارسال و از قضات سراسر کشور خواسته شده تا از صدور جزای حبس خودداری کنند که مجددا بر آن تاکید خواهد شد.

رییس قوه قضاییه همچنین پیشنهاد کرد، کمیته ای در وزارت بهداشت برای بررسی این موضوع زیر نظر وزیر بهداشت تشکیل شود تا در صورت گزارش مواردی از محکومیت حبس برای قصور پزشکی به صورت مستقیم با نظر رییس قوه قضاییه، تجدید نظر در احکام صورت گیرد و حکم حبسی نیز برای جامعه پزشکی بدون نظر رییس قوه قضاییه صادر نشود.

دکتر هاشمی در این دیدار با تشریح جایگاه علمی و شایسته کشور در علوم پزشکی ، جامعه پزشکی را جزو پزشکان برتر دنیا خواند که بدون شک تلاش می کنند تمام اصول و اخلاق حرفه ای را در طبابت مورد توجه قرار دهند.

وزیر بهداشت با توجه به حساسیت جامعه پزشکی در این خصوص و نیز پیگیری های سازمان نظام پزشکی ، از نگاه ویژه رییس قوه قضاییه و درک درست شرایط جامعه پزشکی و روابط بین بیمار و پزشک با هدف پیشگیری از تضییع حقوق بیمار از ایشان قدردانی کرد.

 

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا