آرای منتخب

نمونه رای (مطالبه اجرت‌المثل مال مشاعی از شریک)

عنوان: مطالبه اجرت‌المثل مال مشاعی از شریک

پیام: اگر شریک مال مشاعی اذن در اداره مال به شریک دیگر داده باشد، صرف تصرف شریک مأذون موجب پرداخت اجرت المثل نیست و فقط حق مطالبه عوائد حاصله به میزان سهم خویش دارد.

مستندات: ماده ۵۷۷ قانون مدنی-

شماره دادنامه قطعی : ۹۳۰۹۹۸۲۱۶۴۶۰۰۵۵۱

تاریخ دادنامه قطعی : ۱۳۹۴/۰۱/۳۱

گروه رأی: حقوقی

آراء منتخب پرونده:  دادگاه تجدیدنظر استان

 

رأی دادگاه بدوی

در خصوص دعوی خانم س. ت. به طرفیت آقای ع. خ. به خواسته مطالبه اجرت‌المثل اموال (یک دستگاه خودروی کامیون به شماره شهربانی … و شماره کشنده …) با جلب نظر کارشناس و مطالبه خسارات دادرسی، با عنایت به مفاد دادخواست تقدیمی و استماع اظهارات خواهان و مستندات دعوی، قطع نظر از وضعیت و ماهیت رابطه حقوقی طرفین و آثار و التزامات ناشی از آن، نظر به اینکه مطابق ماده ۵۷۷ قانون مدنی اگر مالی مشترک بین عده‌ای باشد شریکی که در ضمن عقد به اداره کردن اموال مشترک مأذون شده است می‌تواند هر عملی را که لازمه اداره اموال مشترک است انجام دهد و صرف تصرف شریک مال مشاع کافی برای مطالبه اجرت‌المثل از ناحیه شریک نیست و شریک فقط حق مطالبه عوائد حاصله به میزان سهم خویش پس از محاسبه سود و زیان و هزینه‌ها را دارد،‌ دعوی مطروحه با کیفیت توافق و مراضات ایشان منافات داشته و قابلیت رسیدگی را ندارد. لهذا بنا به مراتب فوق به استناد ماده ۲ قانون آئین دادرسی مدنی دادگاه‌های عمومی و انقلاب، ‌قرار عدم استماع دعوی خواهان را در وضعیت حاضر صادر و اعلام می‌نماید. رأی صادره ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه محترم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

رئیس شعبه ۲۲۱ دادگاه عمومی حقوقی تهران – احمدوند

رأی دادگاه تجدیدنظر استان

دادخواست تجدیدنظرخواهی تقدیمی به‌وسیله خانم س. ت. به طرفیت آقای ع. خ. در اعتراض به قرار عدم استماع صادره از شعبه محترم ۲۲۱ دادگاه عمومی حقوقی تهران ضمن دادنامه شماره ۶۴۱ مورخ ۱۳۹۳/۸/۲۱ پس از بررسی آن در این مرجع واجد توجیه نیست زیرا هر چند مستند او در چند ماه قبل از طرح دعوی (۱۳۹۳/۳/۰۵) قطعیت یافته و اساس مالکیت وی از مسیر قانونی به اثبات رسیده و تصرف قبلی خوانده دعوی با منشأ مالکانه صورت گرفته است لکن با توجه به شرکت طرفین در مال مشاع و نیز اذن حاصل از عقد اولیه آنان، مبانی و استدلال دادنامه اصداری منطبق با موازین حقوقی بوده و بر این اساس دادگاه در راستای ماده ۳۵۳ از قانون آئین دادرسی مدنی آن را تائید و استوار می‌نماید. این رأی قطعی است.

رئیس و مستشار شعبه ۴۹ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

علیرضا صداقتی – حمیدرضا زجاجی

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا