دانشگاه های معتبر دنیا

نظام آموزش عالی قبرس

امروزه از قبرس به عنوان یکی از بهترین ارائه‌دهندگان تحصیلات عالی در جهان یاد می‌شود که این مسئله در کنار بهره‌مندی از طبیعت زیبای مدیترانه‌ای، این کشور را در زمره مقصدهای محبوب دانشجویان جهان قرار داده است.

 

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آموزش عالی در قبرس معمولا با یک دوره چهار ساله کارشناسی آغاز می‌شود و مراحل بعدی آن دوره کارشناسی ارشد و دکتری هستند.

 

در این گزارش به نقل از پایگاه اینترنتی «هایر اجوکیشن» به معرفی نظام آموزش عالی در قبرس می‌پردازیم.

 

آموزش در قبرس به طور کلی به دوره‌های پیش‌دبستانی (از سن سه الی شش سال)، ابتدایی (از سن شش الی ۱۲ سال)، متوسطه (از سن ۱۲ الی ۱۸ سال) و دانشگاهی (از ۱۸ سال به بعد) تقسیم می‌شود که تحصیل تمام وقت برای تمام افراد پنج الی ۱۵ سال اجباری است. در حال حاضر در قبرس، دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در کنار هم مشغول به فعالیت هستند که به شرح جزئیات آنها می‌پردازیم.

 

– دانشگاه‌های دولتی و خصوصی قبرس

 

دانشگاه‌های دولتی قبرس شامل دانشگاه قبرس، دانشگاه غیرحضوری قبرس و دانشگاه فن‌آوری قبرس هستند. همچنین دانشگاه‌های خصوصی این کشور شامل دانشگاه اروپایی قبرس، دانشگاه «فردریک» قبرس، دانشگاه «نیاپولیس» قبرس، دانشگاه «نیکوزیای» قبرس و دانشگاه «لانکاشایر مرکزی» قبرس هستند.

 

– آموزش عالی دولتی در قبرس

 

آموزش عالی در قبرس همچنین از سوی تعدادی از موسسات آموزش عالی دولتی و حتی شمار بسیاری دیگر از موسسات آموزش عالی خصوصی که هیچ یک از آنها حائز عنوان دانشگاه نیستند، ارائه می‌شود. موسسات دولتی آموزش عالی، آموزش مهارت‌های حرفه‌ای و شغلی را طی یک دوره تحصیلی یک الی سه ساله ارائه می‌دهند که این دوره‌ها امکان دسترسی به مرحله دوم آموزش را فراهم نمی‌کنند و برای راهیابی به دوره‌های تحصیلی موسسات آموزش عالی دولتی نیاز به یک مدرک معادل است و داوطلبان برای ورود به یک رشته خاص بر اساس نمره و رتبه دریافتی در آزمون ورودی دانشگاه‌های این کشور موسوم به Pancyprian طبقه‌بندی می‌شوند.

 

– موسسات خصوصی آموزش عالی در قبرس

 

در حال حاضر در قبرس ۲۵ موسسه آموزش عالی خصوصی از سوی وزارت فرهنگ و علوم این کشور به ثبت رسیده که برخی از آنها علاوه بر نیکوزیا در سایر شهرهای قبرس نیز واحد دانشگاهی دارند. موسسات آموزش عالی خصوصی در قبرس رتبه دانشگاهی ندارند اما با این حال رشته‌های علمی و حرفه‌ای و شغلی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند.

 

– اعتبار مدارک علمی و تضمین کیفیت دانشگاه‌های قبرس

 

مرجع ذیصلاح سنجش تضمین کیفیت و سنجش اعتبار رشته‌های دانشگاهی قبرس که از سوی موسسات آموزش عالی خصوصی ارائه می‌شوند، «شورای ارزیابی اعتبار آموزشی» (SEKAP) و در واقع از اعضای اتحادیه اروپایی تضمین کیفیت آموزش عالی (ENQA) است.

 

در حال حاضر تعداد دوره‌های دانشگاهی قابل ارائه از سوی موسسات آموزش عالی خصوصی در این کشور از سوی شورای ارزیابی اعتبار آموزشی (SEKAP) ارزیابی و تعیین اعتبار می‌شوند که این دوره‌ها در تقسیم‌بندی‌های ذیل قرار می‌گیرند:

 

۱- دوره‌های علمی و حرفه‌ای که فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها مدارک گواهینامه (یک سال)، دیپلم (دو سال) و فوق دیپلم (سه سال) دریافت می‌کنند. برای ورود به این دوره‌های تحصیلی داشتن مدرک معادل آن ضروری است.

 

۲- مرحله اول دوره آموزشی (چهار سال) که منتهی به اخذ مدرک کارشناسی می‌شود، برای ورود به این دوره نیز داشتن مدرک تحصیلی معادل آن ضروری است.

 

۳- مرحله دوم دوره آموزشی (یک الی دو سال) که منتهی به اخذ مدرک کارشناسی ارشد می‌شود. پیش زمینه ورود به این دوره داشتن مدرک ptychio، کارشناسی یا معادل آن است.

 

– به رسمیت‌شناسی مدارک تحصیلی آموزش عالی

 

مرجع ملی ذیصلاح برای تشخیص اعتبار آموزش عالی در قبرس، شورای تشخیص رتبه (KYSATS) است. این شورا مسئول تایید و تشخیص مدارک معادل یا تطبیق و معادل‌سازی مرحله اول یا چرخه دوم و سوم آموزشی است. KYSATS همچنین نسبت به تایید اعتبار دوره‌های مشترک نیز اقدام می‌کند.

 

– اداره تضمین کیفیت آموزش عالی

 

تاسیس این اداره با تایید مجلس نمایندگان جمهوری قبرس صورت گرفت. هدف این اداره بهبود کیفیت آموزشی در موسسات آموزش عالی خصوصی و دولتی از طریق سنجش معیارهای مختلف است که شامل تعیین اعتبار خارجی و فرهنگ توسعه کیفیت داخلی است. این تلاش‌ها هم سو با «ابلاغ برلین» و استانداردها و خط مشی‌های ENQA‌ در بحث تضمین کیفیت صورت می‌گیرند و این دستورالعمل‌ها نیز به نوبه خود به تایید «ابلاغ برگن» و «توافقات تضمین کیفیت در اتحادیه اروپا» رسیده‌اند.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا