اخبار حقوقی داخلی

نحوه عملکرد دادگاه‌های کیفری (۱) و (۲) تشریح شد

سایت حقوقی دادآور

محسن افتخاری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، در تشریح عملکرد دادگاه‌های کیفری (۱) و (۲) گفت: با توجه به اجرای قانون آئین دادرسی کیفری جدید دیگر مجموعه دادگاه‌های کیفری استان نداریم و این دادگاه‌ها به ۲ بخش مجزا یعنی دادگاه کیفری (۱) و (۲) تقسیم شدند.

 

وی افزود: بر اساس قانون جدید، جرائم بر اساس میزان مجازات درجه‌بندی شدند، برای مثال اعدام جز جرایم درجه یک، تا ۲۰ سال حبس جزو جرائم درجه ۲ و تا ۱۰ سال حبس جزو جرائم درجه ۳ دسته‌بندی شده و در دادگاه کیفری (۱) به اینگونه پرونده‌ها رسیدگی می‌شود.

رئیس دادگاه کیفری یک، با اشاره به اینکه به جرائم سبک‌تر در دادگاه کیفری (۲) رسیدگی می‌شود، گفت: بر اساس قانون جدید جرائم مسئولین هم تفکیک شده و بستگی به نوع جرمشان پرونده بین دو دادگاه کیفری (۱) و (۲) تقسیم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دادگاه مطبوعات همچنان زیر نظر دادگاه کیفری یک است، گفت: مسئولیت دادگاه کیفری (۲) بر عهده آقای پوریانی، رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران است.

افتخاری تأکید کرد: پرونده‌هایی که از قبل در دادگاه‌ کیفری بوده در همان جای سابق مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و از روز اول تیرماه هر پرونده‌ای که وارد می‌شود بر اساس نوع مجازات و جرم صورت گرفته بین دو دادگاه کیفری (۱) و (۲) تقسیم می‌شود.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا