اخبار کتاب

موسوعه ۳۰ جلدی شهید ثانی در قم رونمایی شد

سایت حقوقی دادآور

به گزارش ایرنا، رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در این آیین گفت: موسوعه نگاری مجموعه آثار شهید ثانی از ۱۵سال پیش در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه شروع شد اما در این مدت، ۱۵۶ مجلد کتاب دیگر نیز در قالب ۵۱ عنوان توسط پژوهشگران آماده نشر شد که از آن جمله می ‎توان به کتاب رویت هلال اشاره کرد.

حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی اظهار کرد:

موسوعه شیخ بهایی در ۲۰ جلد و موسوعه شیخ محمد حسین کاشف الغطا از دیگر طرحهای پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم است که آماده نشر می باشد.

وی اضافه کرد: طرح دایره المعارف قرآن کریم با ظرفیت انتشار دو هزار صفحه در سال و طرح دانشنامه سیره اهل بیت (ع) با ظرفیت انتشار چهار هزار صفحه در سال از کارهای بزرگ و ارزشمند دیگر این پژوهشگاه است که در دست طراحی و اقدام است.

وی اظهار کرد: انجام یک فعالیت و طرح ۱۰ ساله در زمینه احیای آثار بزرگان در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ضروری است، چرا که باید در این زمینه با مشورت از بزرگان حوزه علمیه و صاحب نظران این عرصه و با زمانبندی دقیق حرکت و پژوهش کنیم.

رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیز در این آیین گفت: احیای آثار بزرگان و علمای دین از مهمترین فعالیت های این مرکز علمی است و تدوین موسوعه  ها در این پژوهشگاه از ۱۵ سال پیش شروع شده است و در چند سال اخیر شاهد چاپ تدریجی آنان بوده ایم.  

حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی اظهار کرد: تاکنون موسوعه  های علامه شرف  الدین، بلاغی، شهید اول و شهید ثانی منتشر شده است و موسوعه های محمد حسین کاشف الغطا و شیخ بهایی نیز در سال آینده منتشر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: کوشش می کنیم تا در این زمینه نگاه راهبردی داشته باشیم از اینرو با موسوعه شرف  الدین و کاشف الغطا، نگاه تقویتی پیروان ائمه اطهار (ع) در لبنان و عراق کلید خورده است و مقدمه ای نیز در یک جلد از سوی مرکز کتابشناسی شیعه با عنوان «المدخل الشهید الثانی حیاته و آثاره» به موسوعه شهید ثانی اضافه خواهد شد.

کتاب موسوعه شهید ثانی که برگزیده شانزدهمین دوره همایش کتاب سال حوزه و سی و دومین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران است توسط مرکز احیای آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم منتشر شده است.

این مجموعه، نخستین اثر جامع از تالیف ها و تحقیق های شهید ثانی است که در مرکز احیای آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به صورتی بدیع، دقیق و طبق آخرین روشهای تحقیق و تصحیح، احیا و منتشر شده است.

این مجموعه ۳۰ جلدی که شامل ۵۵ اثر از آثار شهید ثانی است با تلاش پژوهشگران این مرکز به سرپرستی حجت الاسلام والمسلمین علی اوسط ناطقی فراهم آمده است که محصول فعالیتهای گسترده و کوشش مستمر ۱۵ ساله محققان بسیاری است.

زین الدین علی ابن احمد شامی معروف به شهید ثانی از علمای شیعه اهل جبل عامل در قرن دهم هجری است که با وجود آثار و مولفات بسیار و بیشترین تاثیر در حوزه های علمی شیعه هنوز آنچنان که باید شناخته شده نیست.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا