آرای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری

ماده ۴۹ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی معدن مغایر قانون است

هیات عمومی دیوان عدالت اداری ماده ۴۹ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی معدن، مصوب ۱۳۸۱/۳/۲۹ هیات وزیران را مغایر قانون دانست و آن را ابطال کرد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن رای شماره ۴۸۳ هیات عمومی دیوان عدالت اداری در این زمینه به شرح زیر است: « نظر به اینکه مطابق ماده ۹ قانون نظام مهندسی مصوب ۱۳۷۹/۱۱/۲۵ مجمع عمومی سازمان استان‌ها از اجتماع تمامی اشخاص حقیقی و عضو دارای حق رای سازمان که منحصر به دارندگان مدرک تحصیلی در رشته‌های اصلی حرفه‌های مهندسی معدن و رشته‌های مرتبط است و نیز از نمایندگان اشخاص حقوقی تشکیل می‌شود تا نسبت به ایفای وظایف از جمله انتخاب اعضای هیات مدیره اقدام کند و در تبصره‌های یک و دو از قانون مذکور نصاب لازم برای تشکیل جلسات مجمع ذکر شده است، بنابراین مادامی که جلسه مجمع عمومی نصاب لازم را نداشته باشد رسمیت نمی‌یابد و به طریق اولی نمی‌تواند به وظایف مقرر در قانون از جمله انتخاب اعضای هیات مدیره اقدام کند. از این رو ماده ۴۹ آیین‌نامه اجرایی قانون که برای انتخاب اعضای هیات مدیره، اجتماع در محل واحد و احراز نصاب تشکیل جلسات را ضروری ندانسته است، مغایر با حکم صریح مقنن به شرح پیش گفته است و طبعا خارج از حدود و اختیارات مرجع تصویب تشخیص می‌شود. لذا با استناد بند یک ماده ۱۹ و ماده ۴۲ قانون دیوان عدالت اداری حکم به ابطال آن صادر و اعلام می‌شود».

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا