گفتگوی حقوقی

علوم ثبتی در رشته حقوق مورد کم توجهی قرار گرفته؛در حالی که حقوق ثبت سروکار بسیار جدی با زندگی مردم دارد

سایت حقوقی دادآور
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: متاسفانه امروزه در برخی از رشته های حقوقی در دانشگاهها به شکل افراطی وارد جزئیات شده ایم در حالی که ابعاد گسترده حقوق ثبتی مورد کم توجهی قرار گرفته است.
به گزارش خبرگزاری مهر، احمد تویسرکانی در دیدار جمعی از اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم قضایی و دانشکده ثبت و مدیریت قضایی گفت: علوم ثبتی در رشته حقوق مورد کم توجهی قرار گرفته و این در حالی است که حقوق ثبت سروکار بسیار جدی با زندگی آحاد مردم دارد و در قوانین متعدد خدمات ثبتی به عنوان یک امر حاکمیتی برای ایجاد نظم حقوقی جامعه مورد تاکید قرار گرفته است.
وی با اشاره به خلاء جدی و در حاشیه قرار گرفتن حقوق ثبت و عدم به روز بودن بسیاری از سرفصل های این رشته در دانشکده های حقوقی کشور افزود:

متاسفانه امروزه در برخی از رشته های حقوقی در دانشگاهها به شکل افراطی وارد جزئیات شده ایم در حالی که ابعاد گسترده حقوق ثبتی مورد کم توجهی قرار گرفته و جامعه از پشتوانه مناسب علمی در این حوزه از سوی دانشگاهها برخوردار نیست.

تویسرکانی ادامه داد: گاهی در این حوزه احساس می شود که تدریس حقوق ثبت در  دانشگاهها متناسب با تحولات صورت گرفته و نیازها ارائه نمی شود و از حیث منابع و کتب علمی نیز کمبودهایی احساس می شود.
وی گفت: خوشبختانه دانشگاه علوم قضایی با راه اندازی دانشکده علوم ثبتی کار ارزشمندی در جهت ارتقاء سطح علمی این رشته انجام داده است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر تحولات قابل توجه این سازمان در تغییر فرآیندها و استفاده از فنآوری های نوین در انجام امور ثبتی در چند سال اخیر اظهار داشت: حجم عظیم بوروکراسی در این سازمان حاکمیتی در گذر زمان آسیب های بسیاری را متوجه این سازمان کرده بود که خوشبختانه در پنج سال اخیر رفع آسیب ها به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و تغییرات بنیادینی در ارائه خدمات ثبتی ایجاد گردید و همچنان تداوم خواهد یافت.
کاهش محسوس مراجعات مردمی، ارتقاء سلامت اداری، طراحی و راه اندازی سامانه های الکترونیکی، تمرکز زدایی و ایجاد بانک های اطلاعاتی از جمله تحولات صورت گرفته در سال های اخیر در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است که تویسرکانی به آنها اشاره کرد و افزود: با اجرایی شدن این برنامه ها، امروزه روند بسیاری از فرآیندهای ثبتی به طورکلی تغییر یافته و انتظار داریم دانشکده های حقوقی و قضایی و اعضای هیئت علمی از این تحولات مطلع گردیده و تدریس دروس حقوق ثبتی متناسب و منطبق با وضعیت موجود باشد.
وی با تقدیر از ارتباط و همکاری علمی دانشگاه علوم قضایی و دانشکده ثبت و مدیریت قضایی با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ابراز امیدواری کرد که حاصل این ارتباط، مطالعات و برنامه ریزی های بهتر و تفسیر دقیق تر قوانین در جهت ارائه خدمات دقیق تر و جامع تر به مردم باشد.
دکتر کریمیان رئیس دانشکده ثبت و مدیریت قضایی دانشگاه علوم قضایی نیز در این دیدار، ارتباط حرفه ای و علمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در قالب تفاهم نامه های همکاری با این دانشگاه را به عنوان الگوی موفق و مناسبی برای سایر سازمان ها و نهادها جهت ارتباط با دانشگاه عنوان کرد و افزود: تحولات نظام ثبتی در سال های اخیر آنقدر سریع و گسترده بوده که اگر ارتباط این سازمان با دانشگاهها به صورت هدفمند و تعریف شده نباشد بدون شک اساتید از این تغییر نگرش ها و فرآیندها دور افتاده و آموزش های دانشگاهی حقوق ثبتی نمی تواند پشتیبان مناسبی برای تحولات این بخش باشد.
وی با ابراز امیدواری از تقویت بیشتر تعاملات این دانشگاه با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بخش های آموزشی و پژوهشی، از حمایت های رئیس سازمان ثبت در جهت ارتباط با دانشگاه تقدیر و تشکر کرد.
در این دیدار همچنین ضمن طرح دیدگاهها و پرسش های اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم قضایی، حاضرین با برخی از دستاوردها و تحولات سامانه های تولید شده در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور آشنا شدند.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا