دانشگاه های معتبر دنیا

شمار درخواست‌های ثبت‌نام از سوی دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های سوئد ۹۰ درصد افت کرده است

st.jpg

رسانه‌های داخلی سوئد اعلام کردند با تصویب قانون دریافت شهریه از دانشجویان غیراروپایی، طمع دانشگاه‌های سوئد برای جذب دانشجویان شهریه‌ای از خارج از کشور بیشتر شده است.

 

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حال حاضر دانشگاه «لوند» در جنوب سوئد به لحاظ ثبت‌نام از دانشجویان شهریه‌ای غیراروپایی در صدر دانشگاه‌های سوئدی قرار دارد و تلاش می‌کنند که تعداد آنها را نیز افزایش دهد اما با وجود افزایش ۴۶ درصدی ثبت‌نام‌ از دانشجویان شهریه‌ای در این دانشگاه پس از تصویب قانون دریافت شهریه‌ها در سال ۲۰۱۱ میلادی، شمار این دانشجویان افت قابل توجهی داشته است.

 

در سال ۲۰۱۳ میلادی در مجموع ۵۸۵ دانشجوی غیراروپایی در دانشگاه «لوند» سوئد ثبت‌نام کرده‌اند که این تعداد در مقایسه با ۵۹۳ دانشجوی ثبت‌نامی سال تحصیلی قبل از آن، کاهش داشته است. از سوی دیگر در این دانشگاه شمار ثبت‌نام از دانشجویان غیرشهریه‌ای که در رشته مربوطه خود پذیرفته شده‌اند نسبت به سال تحصیلی گذشته بسیار کمتر بوده اما در عوض ثبت‌نام از دانشجویان شهریه‌ای افزایش داشته است.

 

«ریچارد استنلو»، مسئول بخش بین‌الملل، قائم مقام و مسئول بخش روابط خارجی دانشگاه «لوند» به رسانه‌های محلی گفت: در این دانشگاه شمار متقاضیانی که پذیرفته شده و متقاضیانی با شهریه ثبت می‌کنند، بسیار متفاوت است.

 

به عنوان مثال در دانشگاه «لوند» از مجموع ۵۸۵ دانشجوی پذیرش شده‌ ۳۲۴ نفر دانشجوی شهریه‌ای هستند که این رقم حاکی از افزایش ۴۶ درصدی در شمار دانشجویان شهریه‌ای نسبت به ۲۲۲ نفر در سال تحصیلی گذشته است.

 

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتیزنیوز، پس از دانشگاه لوند، «موسسه صنعتی سلطنتی» در استکهلم و به دنبال آن دانشگاه «چالمرز» در گوتنبرگ نسبت به افزایش ثبت‌نام از دانشجویان شهریه‌ای اقدام کرده‌اند.

 

«خبرگزاری تی‌تی» در سوئد آمار کلی دانشجویان غیراروپایی در سال تحصیلی ۲۰۱۳ میلادی در دانشگاه‌های سوئد را ۳۹۰۰ نفر عنوان کرده که این آمار در مقابل ۳۶ هزار دانشجوی خارجی که در سال تحصیلی ۲۰۰۹ – ۲۰۰۸ میلادی در دانشگاه‌های سوئدی ثبت‌نام کرده‌اند کاهش چشمگیر داشته و عامل اصلی آن ضرورت پرداخت شهریه‌ دانشگاه بوده است.

 

در سال ۲۰۱۰ میلادی، پارلمان سوئد برای رقابتی‌تر کردن دانشگاه‌های این کشور با سایر دانشگاه‌های جهان قانون دریافت شهریه از دانشجویان غیراروپایی را به تصویب رساند که به دنبال تصویب این قانون، شمار درخواست‌های ثبت‌نام از سوی دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های سوئد ۹۰ درصد افت کرد.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا