اخبار حقوقی داخلی

رییس شعبه سه دادگاه انقلاب مشهد: تکرار جرم «شیشه‏‌»ای‌ها حتی با یک گرم، مجازاتش اعدام است

رییس شعبه سه دادگاه انقلاب مشهد گفت: افراد غیر معتاد که مواد مخدر یا روان‌گردان استفاده کنند ۲ میلیارد ریال تا ۱۰ میلیارد ریال جزای نقدی و ۵۰ تا ۷۴ ضربه شلاق دارند.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه خراسان، حجت‌الاسلام سید محمد سلطانی در همایشی با عنوان «آنچه از شیشه باید بدانیم» که در مرکز تربیت معلم شهید بهشتی مشهد برگزار شد، خاطرنشان کرد: افراد معتاد را تا قبل از اصلاح تنها شلاق می‌زنیم زیرا این افراد دیگر معتاد شده‌اند. بارها در جلسات متعدد هم قضات و کارشناسان فریاد زدند که چاره کار شلاق نیست که نهایتا نظام پس از تلاش‌های زیاد به این نتیجه رسید باید در حوزه اعتیاد نگاه درمانی داشت اما در حد اعتیاد و استعمال مواد جرم‏‌زدایی را نداریم و همان جزای نقدی مطرح است.

 سلطانی اظهارکرد: در خراسان رضوی با وجود مرکز درمانی خلق‌آباد، کارهای بهتری در حال انجام است و آنچه مطرح است، ما تنها در حوزه مصرف است که بحث درمان را داریم، برای مصرف شیشه اعمال افراد را پای دیوانگی آنها گذاشته‎ایم در حالی که آنها مجرم هستند.

 وی ادامه داد: با توجه به اتفاقات افتاده نهایتا به این نتیجه رسیدیم که باید با شیشه سخت‌تر از هرویین برخورد کنیم و نهایتا جرم شیشه از ۶۰ ماه حبس به دلیل نگهداری ۱۱۰ گرم شیشه به اعدام تغییر یافت.

 سلطانی افزود: درباره درست یا غلط بودن این عمل اظهار نظر نمی‌کنم ولی بحث میزان آموزش و اطلاع‌رسانی است که ما چقدر به افرادی که در معرض و با اعتیاد مواجه هستند آموزش دادیم و مجازات‌ها را مشخص کرده‌ایم.

 وی خاطرنشان کرد: مجازات ۱۰۰ گرم شیشه اعدام است و کسی که در خصوص مواد مخدر به خصوص شیشه تکرار جرم داشته باشد ولو یک گرم، مجازات اعدام تعیین شده است این قانون برای مصرف‌کنندگان نیز هست زیرا قانون‌گذار به این نتیجه رسیده است که با پیشگیری کیفری هم می‌توان اقدام به پیشگیری کرد.

 سلطانی با بیان اینکه با کارگاه‌های تولید پایپ و شیشه برخورد خواهد شد، ادامه داد: این تاسف بار است که در نظام جمهوری اسلامی به جایی می‌رسیم که در جهان به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان شیشه معرفی شویم.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا