اخبار همایش ها و کارگاه های علمی

رفع ابهامات قانون مجازات اسلامی در همایش طب و قضا

سایت حقوقی دادآور

دبیر علمی پنجمین همایش سراسری طب و قضا گفت: نتایجی که در همایش طب و قضا اعلام خواهد شد، نظر مشترک پزشکان قانونی و قضات است که طی جلسات مکرر کارشناسی در خصوص رفع برخی ابهامات و شبهات قانون است. 

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سیدامیرحسین مهدوی با اشاره به اینکه موادی از قانون مجازات اسلامی از منظر پزشکی قانونی به عنوان موضوع اصلی پنجمین همایش طب و قضا انتخاب شده ‌است، افزود:

یکی ازمبانی کارشناسی پزشکی قانونی در موضوعات پزشکی ، قانون مجازات اسلامی است که با عنایت به ورود جدید آن به عرصه قضا ابهاماتی را در میان دارد که بخش زیادی ازآن مرتفع و برخی دیگر به تدریج  برطرف خواهدشد.

 

وی همایش طب و قضا را یکی از بهترین فرصت‌ها  برای بررسی و رفع ابهامات موجود در قانونی مجازات اسلامی دانست و اظهار داشت : شبهات و ابهامات موجود در برخی مواد قانون مجازات اسلامی در کمیته های استانی همایش طب و قضا با مشارکت پزشکان قانونی ، قضات ، حقوقدانان و کارشناسان فقهی طی نشست‌های مکرر مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد و نتایج مشترک آن به دبیرخانه علمی همایش ارسال می شود.

دبیرعلمی پنجمین همایش طب و قضا خاطرنشان کرد: نتایج و گزارش های مکتوب جلسات کمیته های استانی در دبیرخانه علمی همایش توسط کارشناسان این حوزه جمع‌آوری و دسته‌بندی می شود تا پس از طرح در پنجمین همایش طب و قضا  در کارگاه هایی با حضور قضات عالیرتبه ، کارشناسان خبره فقهی ، پزشکان قانونی مجرب و حقوقدانان توافق روی مفاد آن  حاصل شده و با تهیه مکتوب با امضای رئیس همایش به مقامات ارشد قوه قضاییه ارسال خواهد شد.

به گفته دکتر مهدوی این مکتوب در صورت صلاحدید رییس محترم قوه قضاییه به عنوان بخشنامه به محاکم قضایی در سراسرکشور ابلاغ شده تا مبنایی جهت صدور نظرات کارشناسی در پزشکی قانونی و نیز صدور آرا در محاکم قضایی شود.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری پنجمین همایش سراسری طب و قضا از ۲۷ تا ۲۹ آبان ماه سال جاری در ساری افزود: در این همایش ۱۱ موضوع که از جمله ابهامات قانون مجازات اسلامی است در قالب سه محور اساسی با عناوین ارزیابی دیدگاه مقنن در قبال جنایت بر منافع، واکاوی دیدگاه‌ مقنن در قبال صدمات وارد بر اعضا و چالش‌های روان‌پزشکی در قانون مجازات اسلامی بررسی می شود.

دکتر مهدوی یادآور شد: برخی از ابهامات موجود در قانون جدید مجازات اسلامی که توسط کارشناسان خبره حوزه پزشکی قانونی و قضات شناسایی و استخراج شده به عنوان موضوعات همایش طب و قضا  انتخاب  و با توجه به علاقه‌مندی و توان علمی ادارات کل پزشکی قانونی استان‌ها و به انتخاب خودشان یکی ازاین موضوعات به ایشان محول شده و به ایشان ماموریت داده شد تا با طرح در کمیته های استانی این موارد را با کمک قضات و حقوقدانان آن استان مورد کارشناسی قرار دهند. در این میان استان‌های قطب با توجه به امکانات شان دو موضوع را به طور همزمان بررسی می کنند.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا