اخبار حقوقی داخلی

رای دیوان عدالت اداری درباره نحوه انتصاب و ارتقای شغلی افراد به پست‌های مدیریت حرفه‌ای

هیات عمومی دیوان عدالت اداری با رفع یک مورد تعارض آرای صادره از سوی شعب دیوان اعلام کرد که الزام مدیریت دستگاه‌های اجرایی به موافقت با پست سازمانی مورد تقاضای مستخدم (مدیریت حرفه‌ای) بدون رعایت شرایط مواد مربوطه در قانون مدیریت خدمات کشوری غیرقانونی است.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن رای شماره ۲۰۵ هیات عمومی دیوان عدالت اداری در این زمینه به شرح زیر است: «اولا تعارض در مدلول آرای شعب اول و سوم مندرج در گردشکار محرز است.

ثانیا، به موجب مواد ۵۳ و ۵۴ قانون مدیریت خدمات کشوری، انتصاب و ارتقای شغلی کارمندان باید با رعایت شرایط تحصیلی و تجربه لازم و پس از احراز شایستگی و عملکرد موفق در مشاغل قبلی آنان صورت گیرد و دستگاه‌های اجرایی موظف هستند به منظور استقرار نظام شایستگی و ایجاد ثبات در انتخاب و انتصاب افراد به پست‌های مدیریت حرفه‌ای شرایط تخصصی لازم را تعیین کنند تا افراد از مسیر ارتقای شغلی به مراتب بالاتر ارتقا یابند.

نظر به اینکه الزام مدیریت دستگاه متبوع محل خدمت مستخدم به موافقت با انتصاب به پست سازمانی مورد تقاضای مستخدم بدون رعایت شرایط و ترتیبات مقرر در مواد مذکور فاقد وجاهت قانونی است بنابراین دادنامه شماره ۱۰۰۲۹۷ مورخ ۱۳۸۹/۷/۱۸ شعبه اول دیوان مبنی بر رد شکایت در حدی که متضمن این معنی است صحیح و موافق مقررات تشخیص داده می‌شود. این رای به استناد بند ۲ ماده ۱۹ و سایر مراجع اداری مربوط در موارد مشابه لازم‌الاتباع است».

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا