نظرات مشورتی

در یک پرونده حقوقی خوانده جهت برائت ذمه خود به شهادت شهودی که خارج از کشور می باشند استثنا نموده­اند

۸/۱۲/۹۰
۴۸۷۵/۷
شماره پرونده ۱۸۱۱-۱/۱۲۷-۹۰
سوال
نظر به اینکه در یک پرونده حقوقی خوانده جهت برائت ذمه خود به شهادت شهودی که خارج از کشور می باشند
استثناء نموده­اند و علیرغم ارسال اخطاریه برای شهود در جلسه دادگاه حاضر نشده اند
حال با توجه به مراتب اولا: چنانچه شهود به طور کتبی در سفارت جمهوری اسلامی ایران
شهادت خود را به طور کتبی اعلام و مورد تایید سفارت واقع گردد دادگاه می تواند به
آن ترتیب اثر دهند یا بایستی حتما شهادت در نزد دادگاه باشد.
ثانیا: آیا در این موارد می شود به سفارت دولت جمهوری اسلامی ایران که نماینده کل دولت به معنای اعم
آن می باشد نیابت در جهت اخذ شهادت شهود که یک مقام غیر قضایی است داد یا
خیر؟

متن نظریه
اولاً: اگر شهادت شاهد به عنوان شهادت مدعی(بینه) مستند رأی
دادگاه باشد باید نزد قاضی صادر کننده رأی استماع شود . ثانیاً استناد به شهادت
عرفی (غیر بینه) اعم از شفاهی یا کتبی بلا اشکال است.( ماده ۱۲۸۵ قانون مدنی) اما
تشخیص ارزش و تأثیر آن با دادگاه است( ماده ۲۴۱ قانون آئین دادرسی مدنی) . ثالثاً:
برابر ماده ۲۹۱ قانون آئین دادرسی مدنی در مواردی که تحقیقات باید خارج از کشور
ایران به عمل آید دادگاه در مورد مقررات معهود بین دولت ایران و کشور مورد نظر به
دادگاه کشوری که تحقیقات باید در قلمرو آن انجام شود نیابت می دهد تا تحقیقات را به
عمل آورد و صورتمجلس آن را ارسال دارد.
ترتیب اثر به تحقیقات معموله در خارج از
کشور متوقف بر وثوق دادگاه به نتیجه تحقیقات است.
ضمناً با توجه به ماده واحده قانون تعاون قضائی مصوب ۱۳۰۹ تحقیقات مزبور شامل شهادت شهود نیز می شود. بنابراین
اعطای نیابت به سفارت دولت جمهوری اسلامی ایران فاقد وجاهت قانونی است.

به نقل از سایت ماوی

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا