نظرات مشورتی

در دعاوی مربوط به حوادث رانندگی نیازی به طرح دعوی علیه صندوق تأمین خسارت های بدنی نیست.

در دعاوی مربوط به حوادث رانندگی نیازی به طرح دعوی علیه صندوق تأمین خسارت های بدنی نیست.
پرسش:
نظر به این که اولاً بر اساس ماده ۲ آئین نامه چگونگی اداره صندوق تأمین خسارت های بدنی (موضوع ماده ۱۳ قانون اصلاح قانون بیمه شخص ثالث مصوب ۱۳۸۷)، صندوق تأمین خسارت های بدنی دارای شخصیت حقوقی مستقل است.
ثانیاً مرکزیت و مرجع دریافت اوراق قضائی مربوط به صندوق تأمین
خسارت های بدنی در تهران واقع شده است و ثالثاً مطابق ماده ۲۲ قانون اصلاح قانون بیمه شخص ثالث، محاکم قضائی مکلفند در جلسات رسیدگی به دعاوی مربوط به حوادث رانندگی، حسب مورد شرکت بیمه زی ربط و یا صندوق تأمین خسارت بدنی را جهت ارائه نظرات و مستندات خود دعوت نمایند، بفرمائید تکلیف محاکم در مواجهه با پرونده های تصادفات رانندگی، عمل به ماده ۱۳ قانون آئین دادرسی مدنی است که طی آن خواهان می تواند به دادگاهی رجوع کند که عقد یا قرارداد در حوزه آن واقع شده است که این امر به لحاظ بعد مسافت و به دلیل عدم اعاده به موقع نسخه دوم ابلاغیه و یا عدم حضور نماینده صندوق، موجبات تجدید اوقات رسیدگی و اطاله دادرسی را فراهم می آورد و یا تکلیف، اجرا ماده ۲۱ همان قانون است که بر اساس دعاوی در دادگاهی اقامه می شود که متوقف یا ورشکسته در حوزه آن برای انجام معاملات خود، شعبه یا نمایندگی داشته باشد که در این صورت نیز مشکلات جدی هزینه و ایاب و ذهاب بر زیان دیدگان تحمیل خواهد شد.
پاسخ:
اصولاً نیازی به طرح دعوی علیه صندوق تأمین خسارت های بدنی نیست و دعوت این صندوق در پرونده های مربوط صرفاً به عنوان مطلع است. ثانیاً در مواردی که به طرفیت این صندوق طرح دعوی می شود، بعد مسافت و امثال آن باعث تغییر دادگاه صالح نمی شود.
(نظریه شماره ی ۳۷۶۴/۷ مورخ ۱/۸/۱۳۹۰)

به نقل از سایت ماوی

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا