دانشگاه های معتبر دنیا

دانشگاه‌های دولتی آلمان دوباره رایگان می‌شوند

5-1344.jpg

سایت حقوقی دادآور

با حذف شهریه دانشجویی در ایالت «نیدرزاکسن» آلمان که از ترم زمستانی سال ۲۰۱۴ میلادی به اجرا درخواهد آمد، تحصیل در تمامی دانشگاه‌های دولتی آلمان از سال آینده میلادی پس از هشت سال دوباره رایگان خواهد شد.

 

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با رای مثبت نمایندگان حزب سوسیال دموکرات و سبز‌ها در مجلس ایالت نیدرزاکسن آلمان به حذف شهریه دانشجویی در دانشگاه‌های این ایالت، نیدرزاکسن نیز به جمع ایالت‌هایی پیوست که تحصیل در دانشگاه‌های آنها رایگان است.

 

نیدرزاکسن آخرین ایالت آلمان بود که تا پیش از این تصمیم، پرداخت شهریه در دانشگاه‌های آن اجباری بود. با تصمیم نمایندگان مجلس ایالتی به معاف کردن دانشجویان از پرداخت شهریه، دانشجویان دانشگاه‌های واقع در این ایالت از ترم زمستانی سال ۲۰۱۴ میلادی دیگر شهریه پرداخت نمی‌کنند و به این ترتیب از سال آینده میلادی پس از هشت سال، تحصیل در کلیه دانشگاه‌های دولتی آلمان بار دیگر رایگان خواهد بود.

 

به گزارش ایسنا به نقل از دویچه‌وله، «گابریله هاینین-کلجاجی»، وزیر علوم و فرهنگ ایالت نیدرزاکسن آلمان با اعلام این خبر افزود: ما نمی‌خواهیم تحصیل در دانشگاه به بودجه والدینِ دانشجویان متکی باشد و از همین رو نیز شهریه دانشجویی را حذف کردیم.

 

هر دو حزب سوسیال دموکرات و سبز‌ها به هنگام مبارزات انتخاباتی در ایالت نیدرزاکسن وعده داده بودند که در صورت رسیدن به قدرت، حذف شهریه دانشجویی را در دستورکار خود قرار دهند.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا