دانشگاه های معتبر دنیا

دانشجویان کدام کشورها به آمریکا می‌روند؟

سایت حقوقی دادآور

تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه‌های ایالات متحده در سال ۲۰۱۳ – ۲۰۱۴ به رقم بی‌سابقه ۹۰۰ هزار نفری رسید. گسترش این پدیده باعث سه برابر شدن سهم این دانشجویان از اقتصاد آمریکا در ۱۵ سال اخیر شده است. دو کشور پرجمعیت جهان در صدر فهرست قرار دارند.

 

به گزارش ایسنا، تابناک به نقل از بنگاه خبری فرست پست، افزوده است: با توجه به آمارهای نهادی مسئول، تعداد دانشجویان خارجی پذیرش شده در دانشگاه‌های آمریکا در سال تحصیلی ۲۰۱۳ – ۲۰۱۴ به بالاترین حد خود یعنی نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر رسید. نکته جالب سهم بالای چینی‌ها در این باره و سبقت تند آنها از هندی‌ها در سال‌های اخیر است. تقریباً از هر سه دانشجوی خارجی یکی چینی و تقریباً از هر هشت دانشجو یکی هندی است. نمودار شماره یک در زیر، این افزایش را نشان می‌دهد.

 

در این سال تحصیلی تعداد دانشجویان ثبت نام کرده خارجی در دانشگاه‌های آمریکا ۶۶۴۰۸ نفر افزایش یافته که سهم چینی‌ها و سعودی‌ها در این افزایش ۷۳ درصد است. هند، برزیل، ایران و کویت نیز روی هم رفته افزایشی ۱۸ درصدی را به خود اختصاص داده‌اند. نمودار شماره دو، سهم هر کشور از دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در آمریکا را نشان می‌دهد.

 

جمعیت دانشجویان چینی در دانشگاه‌های آمریکا در سال تحصیلی ۲۰۱۳ – ۲۰۱۴ به حدود ۲۷۵ هزار نفر رسیده است که افزایش ۱۷ درصدی نسبت یه سال قبل از آن را نشان می‌دهد. دانشجویان هندی نیز با افزایش تعداد ۶ درصدی نسبت به سال قبل از آن به ۱۰۶۶۷۳ نفر رسیده‌اند. این در حالی است که تعداد آنها بعد از رکورد ۱۰۵هزار نفری در سال ۲۰۰۹ – ۲۰۱۰ طی سه سال بعد هر سال کمتر شده بود. به این ترتیب تعداد دانشجویان چینی و هندی در دانشگاه‌های آمریکا از سال ۲۰۰۰ تاکنون به ترتیب پنج برابر و دو برابر شده است. (نمودار شماره سه)

 

در سال ۱۹۹۸ – ۱۹۹۹ چین بزرگترین کشور فرستنده دانشجو به ایالات متحده شده است و در دو سال بعد نیز وضعیت همین گونه بوده است. از سال ۲۰۰۱ – ۲۰۰۲ هند به صدر این فهرست رسید و این وضعیت تا سال ۲۰۰۸ – ۲۰۰۹ حفظ شد و بعد از آن بار دیگر کشور اول در فرستادن دانشجو به آمریکا شدند.

 

اصلی‌ترین کشورهای فرستنده دانشجو به آمریکا یعنی چین، هند و کره جنوبی روی هم رفته سهمی پنجاه درصدی دارند و پاکستان که پیش از این در بالای جدول این کشورها قرار دارد، اکنون حتی جزو ۲۵ کشور اول هم نیست. (جدول شماره یک)

 

اکنون دانشگاه نیویورک، دانشگاه اول در میزبانی از دانشجویان خارجی است و این در حالی است که در دوازده سال گذشته، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی چنین موقعیتی داشته است. بعد از آن هم دانشگاهی در ایالت ایلینویز و دانشگاه کلمبیا قرار دارند. در واقع سه ایالت کالیفرنیا، نیویورک و تگزاس روی هم رفته پذیرای ۳۲ درصد دانشجویان خارجی هستند. (جدول شماره دو)

 

سهم هزینه دانشجویان خارجی در اقتصاد آمریکا نیز در ۱۵ سال گذشته سه برابر شده و شهریه پرداختی، هزینه خوابگاه، کتاب، مسافرت و سایر هزینه‌های آنها از ۹ میلیارد دلار به ۲۷ میلیارد دلار رسیده است. تصویر شماره یک نیز سهم منابع مختلف در تهیه شدن این هزینه‌ها را نشان می‌دهد.

 

 

نمودار شماره یک

 

 

نمودار شماره دو

 

 

نمودار شماره سه

 

 

جدول شماره یک

 

 

جدول شماره دو

 

 

تصویر شماره یک

 

 

انتهای پیام

1413706075122_baner-artonlines-isna3.gif

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا