اخبار حقوقی خارجی

حمایت کمیسیونر عالی حقوق بشر از افشاگر آمریکایی

کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در مورد وضعیت کنونی افشاگر آمریکایی و برنامه‌های جاسوسی گسترده آمریکا که موجب نقض حریم خصوصی شده است، ابراز نگرانی کرد و رسیدگی به آن‌ها را خواستار شد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجیان ایران (ایسنا)، ناوی پیلای کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل، اظهار کرد: اگرچه نگرانی‌ها در مورد امنیت ملی و فعالیت‌های غیرقانونی و مجرمانه می‌تواند استفاده از برنامه‌های استثنایی و بسیار سنجیده نظارتی را توجیه کند، نظارت و کنترل بدون توجه به حمایت از حق حریم خصوصی می‌تواند بر حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین افراد تاثیرات منفی بگذارد.

 

پیلای همچنین متذکر شد که بر اساس ماده ۱۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۷ میثاق بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی، هیچ‌کس نباید تحت دخالت‌های خودسرانه در مورد حریم خصوصی، خانواده، خانه و مکاتباتش قرار گیرد و همه افراد در برابر اینگونه دخالت‌ها و حملات در قانون حمایت شده‌اند.

 

وی گفت: مردم باید مطمئن شوند که ارتباطات خصوصی آن‌ها توسط هیچ دولتی تحت نظارت قرار نمی‌گیرد. کمیسیونر عالی حقوق بشر در سخنانش تاکید کرد که حق حریم خصوصی، حق دسترسی به اطلاعات و آزادی بیان با یکدیگر ارتباط نزدیک دارند. از این رو مردم حق دارند در امور مربوط به عموم مردم مشارکت کنند و این مشارکت نباید فقط به اعتماد به اطلاعاتی محدود شود که با اجازه منتشر می‌شوند.

 

خانم پیلای در ادامه افزود: پرونده ادوارد اسنودن نشان‌دهنده لزوم حمایت از کسانی است که اسناد و اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای را فاش می‌کنند که با حقوق بشر مرتبط است و نشان‌دهنده اهمیت احترام به حق حریم خصوصی است.

 

براساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، پیلای علاوه بر این ضمن اشاره به ماده ۱۴ اعلامیه جهانی حقوق بشر که حق همه افراد را برای درخواست پناهندگی از هر کشوری حمایت می‌کند، از دولت‌ها خواست تا به این حق اسنودن توجه و به وظایف بین‌المللی‌شان در این زمینه عمل کنند.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا