دانشگاه های معتبر دنیا

تلاش نروژ برای دریافت شهریه از دانشجویان غیراروپایی

3-1510.jpg

سایت حقوقی دادآور

دولت ائتلافی نروژ به دنبال یافتن راهی است تا بتواند از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا شهریه دریافت کند.

 

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حال حاضر دریافت اینگونه شهریه‌ها در کشورهای سوئیس، سوئد و دانمارک نیز متداول شده است. به همین منظور وزیر آموزش نروژ به دنبال اجرای سیستمی است تا بواسطه آن بتواند تا سال ۲۰۱۵ میلادی دریافت شهریه از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا را امکان‌پذیر کند.

 

با این حال «دانیل جی گوهر»، رئیس موسسه مشاوره‌ای Illuminate Consulting Group که در مساله تعیین دریافت شهریه در دانشگاه‌های سوئدی نیز مشاوره داده بود اعلام کرد: در صورتی که دولت نروژ قصد دریافت شهریه از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا را دارد نخست باید تحقیقات کافی را انجام دهد و روش‌های اجرای آن را به خوبی بررسی کند.

 

گوهر افزود: وقتی دانمارک و سوئد اقدام به دریافت شهریه کردند تمامی جوانب را نسنجیدند و در نتیجه این امر اثرات ناخواسته منفی را به دنبال داشته است.

 

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ورلدنیوز، گوهر معتقد است دولت باید پیش از تصویب این قانون از نحوه اجرا و شکل‌گیری نظام دریافت شهریه اطمینان حاصل کند.

 

در همین حال «روک پریموزیچ» رئیس «اتحادیه دانشجویان اروپا» می‌گوید: آموزش عالی یک کالای عمومی و نیز یک مسئولیت عمومی است. پس دولت‌ها باید در تامین بودجه آموزش عالی برای همگان احساس مسئولیت کنند.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا