اخبار حقوقی داخلی

برگ سبز صادره از مراکز تعویض پلاک سند مالکیت نیست

رییس کانون سردفتران و دفتریاران در واکنش به اظهارات اخیر پلیس راهور ناجا مبنی بر اینکه ثبت عملیات نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد اختیاری است، گفت: نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی الزامی است زیرا برگ سبز صادره از مراکز تعویض پلاک سندمالکیت نیست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، معاون فنی مهندسی پلیس راهور ناجا پیشتر با اشاره به ابلاغ آیین  نامه اجرایی ماده ۲۹ قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی، گفت: براین اساس ثبت نقل و انتقال خودروها در دفترخانه ها اختیاری است و هیچ گونه الزامی در این خصوص برای مالکان خودروها وجود ندارد.

ˈمحمدرضا دشتی اردکانیˈروز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، ضمن رد اظهارات رئیس پلیس راهور ناجا درباره عدم نیاز به ثبت نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی، افزود: قانونگذار، جای هیچگونه ابهامی درباره ثبت نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی باقی نگذاشته تا بتوان از آن، برداشت ها و تفاسیر نادرست استنباط کرد.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران ادامه داد: با تعویض پلاک، فقط پلاک تعویض و برگ سبز صادره از مراکز تعویض پلاک نیز شناسنامه خودرو محسوب می شود که این سند مالکیت نیست.

دشتی اردکانی تصریح کرد: در ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی،  قانون گذار تکلیف کرده است که انتقال مالکیت به موجب سند رسمی باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

وی افزود: حرف آخر را درباره نقل و انتقال خودرو قانون زده و مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی ۲۶ دی  ماه سال ۱۳۸۹ با رای اکثریت، اراده خود را مبنی بر اعتبار سند رسمی و لزوم تنظیم سند نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی متجلی کرد و در نهایت ماده ۲۹ قانون نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جریمه های مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور وسایل نقلیه را تصویب شد.

دشتی اردکانی یادآور شد: در ماده ۲۹ قانون آمده است که نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می شود و دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین  شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه  ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه کنند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به اینکه نقل و انتقال خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسد، گفت: در تبصره نخست این قانون آمده است که نیروی انتظامی می تواند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مراکز تعویض پلاک فراهم آورد.

وی تصریح کرد: در تبصره دوم ماده ۲۹ نیز آمده است که آیین نامه نحوه اجرای این ماده و نحوه حضور دوره ای و با رعایت نوبت برای تمام دفاتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک توسط وزارتخانه های دادگستری و کشور و نیروی انتظامی ظرف یک ماه تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا