اخبار کتاب

انتشار دو کتاب تازه در حوزه فقه و حقوق اسلامی

سایت حقوقی دادآورانتشار دو کتاب تازه در حوزه فقه و حقوق اسلامی

انتشارات خرسندی کتاب «اصطلاحات حقوقی به زبان عربی» اثر دکتر اکبر نایب‌زاده و جلد سوم ترجمه کتاب «جواهر الکلام» تالیف شیخ محمد حسن نجفی را منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) انتشارات خرسندی کتاب «اصطلاحات حقوقی به زبان عربی» اثر دکتر اکبر نایب‌زاده و جلد سوم ترجمه کتاب «جواهر الکلام» تالیف شیخ محمد حسن نجفی را منتشر کرده است.

ترجمه جواهرالکلام: تجارت
کتاب «جواهرالکلام» اثری‌ جامع‌ و استدلالی‌ در فقه‌ امامی‌، نوشته آیت‌الله شیخ محمدحسن‌ نجفی‌، معروف‌ به‌ «صاحب‌‌جواهر»، فقیه‌ بزرگ‌ امامی‌ قرن‌ سیزدهم‌ است. این کتاب در حقیقت دایرهالمعارف فقه شیعه و یک مجموعه کامل فقهی است که نظریات و آرای فقهی علمای متقدم و متأخر را در برمی‌گیرد. کتاب «جواهر الکلام» از دیدگاه تمام علما و تراجم حائز اهمیت است. صاحب روضات‌الجنات که معاصر صاحب جواهر بود، در وصف این کتاب چنین می‌نویسد: «جواهر الکلام دریای پهناور عجیبی است که تمام مراتب علمی را دارا است؛ کتاب روشنی است که هر کس هر گونه مسائل فقهی و احکام الهی را بخواهد، با تحقیقات مبسوط در آن به دست می‌آورد. جواهر مانند شکوفه‌ای است از درخت طوبا که ریشه‌اش در طور معنی واقع و استوار گردیده و فروعش در خانه‌ها ظاهر شده است.» 

جلد سوم کتاب «جواهرالکلام» تالیف شیخ محمدحسن نجفی با ترجمه و شرح اکبر نایب‌زاده به بررسی احکام تجارت اختصاص دارد. بیش از ۲۰۰ حکم تجاری با رویکرد فقهی در این اثر بررسی شده است. مخاطب می‌تواند متن عربی هر حکم را به همراه ترجمه فارسی آن در این کتاب مشاهده کند.

بخش پایانی این کتاب به فهرست آیات کریمه و احادیث مندرج در کتاب، اعلام و معرفی مختصر افرادی که نامشان در بخش اعلام آورده شده است اختصاص دارد.

چاپ نخست جلد سوم کتاب «جواهر الکلام» با موضوع تجارت با شمارگان ۵۰۰ نسخه در ۴۲۴ صفحه به بهای ۲۸ هزار تومان روانه بازار نشر شده است.

«اصطلاحات حقوقی به زبان عربی»
در بخشی از مقدمه کتاب «اصطلاحات حقوقی به زبان عربی» دیگر اثر جدید انتشارات خرسندی نوشته دکتر اکبر نایب‌زاده آمده است: «بیش از هزار و چندصد سال است که فقهای عظام در فقه کار کرده و اثر گرانبهایی را از خود به یادگار نهاده‌اند. کلید استفاده از این گنجینه پربها دانستن اصطلاحات است. از سویی تخصصی شدن و گستردگی دامنه و گستردگی دامنه علوم، تدوین فرهنگ اصطلاحات مربوط به هر علم را برای دستیابی سریعتر به معنای کاربردی واژه در آن علم ضروری ساخته است، به گونه‌ای که فرهنگ‌های عمومی نیاز محقق را بر آورده نمی‌سازد. در رشته حقوق نیز تاکنون فرهنگ اصطلاحات نوشته شده ولی فرهنگ‌هایی که نوشته شده است به صورت کتاب لغت فرانسه به فارسی یا انگلیسی به فارسی یا عربی به فارسی و بالعکس است. یعنی به قدری مختصر است که معنی اصطلاحات را نمی‌توان از آن‌ها فهمید.»

نویسنده کتاب «اصطلاحات حقوقی به زبان عربی» دوره پنج جلدی مبسوط دکتر جعفری لنگرودی را مبنا قرار داده و با ترتیبی که وی در آن کتاب آورده اصطلاحاتی را که مشهور و قابل استفاده برای دانشجویان در سطح کارشناسی است انتخاب و با قلمی ساده و با استفاده از کتاب‌هایی که در کتابنامه معرفی شده آن‌ها را تنظیم کرده است.

چاپ دوم کتاب «اصطلاحات حقوقی به زبان عربی» اثر دکتر اکبر نایب‌زاده با شمارگان ۵۰۰ نسخه در ۲۸۸ صفحه به بهای ۱۲ هزار تومان منتشر شده است.

 

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا