اخبار حقوقی داخلی

ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست

سایت حقوقی دادآور

اعتماد آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست از سوی معاون اول رییس‌جمهوری ابلاغ شد. این آیین‌نامه در جلسه ١۴ تیرماه هیات وزیران و به استناد ماده (۳۶) قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست – مصوب ۱۳۹۲ – تصویب شد.

در متن این آیین نامه شیوه تسلیم تقاضای فرزندخواندگی از سوی متقاضیان مقیم ایران و مقیم خارج از کشور و پیگیری آن توسط ادارات بهزیستی و سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها یا دفاتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه تشریح شده و طبق این آیین نامه مراجعه حضوری دارندگان حکم سرپرستی به سازمان بهزیستی در زمان تحویل کودک یا نوجوان الزامی است. همچنین در این آیین نامه جزییات چگونگی اعلام یافتن اطفال رها شده به ادارات بهزیستی توضیح داده شده است. شیوه نگهداری اطفال رها شده و واگذاری آنها به خانواده متقاضی یا بهزیستی پس از طی مراحل قضایی از دیگر مفاد این آیین‌نامه است. تعیین تکلیف فرزندخوانده پس از فوت سرپرست و حقوق وی از دیگر بخش‌های این آیین‌نامه است. وظایف سازمان بهزیستی در قبال واگذاری سرپرستی کودکان بدسرپرست یا بی‌سرپرست و پیگیری وضعیت آنها بعد از واگذاری و مداخلات تخصصی هنگام بروز هر مشکل از سوی سرپرستان و وظایف سرپرستان در قبال کودکانی که سرپرستی آنها را تقبل کرده‌اند از دیگر تاکیدات آیین‌نامه‌ای است که توسط اسحاق جهانگیری ابلاغ شده است. در این آیین‌نامه ١٣ ماده‌ای تاکید شده که نظارت بر حسن اجرای این آیین‌نامه و نیز نظارت بر وضعیت کودک یا نوجوان در خانواده در تمام مراحل در داخل کشور، بر عهده سازمان بهزیستی و در خارج از کشور با لحاظ قوانین و مقررات حاکم، بر عهده سفارتخانه‌ها، سرکنسولگری‌ها یا دفاتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران است.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا