قوانین و مقررات کاربردی

آیین نامه اجرایی قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور(مصوب ۱۳۸۳)

فصل اول – تعاریف و کلیات
ماده ۱ : در این آیین نامه ،واژه ها و اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار میرود :
الف – قانون : منظور قانون نحوه اهداء جنین به زوجین نابارور –مصوب ۱۳۸۲ – است.
ب – جنین: نطفه حاصل از تلقیح خارج از رحمی زوجهای قانونی و شرعی است که از مرحله باروری تا حداکثر پنج روز خواهد بود. این جنین میتواند به دو صورت تازه و منجمد باشد.
پ – اهداء جنین : واگذاری داوطلبانه و رایگان یک یا چند جنین از زوجهای واجد شرایط مقرر در قانون و این آیین نامه به مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری برای انتقال به زوجهای متقاضی دارای شرائط مندرج در قانون .
فصل دوم – شرائط اهداء و دریافت جنین
ماده ۲ : زوجهای اهداء کننده باید دارای شرایط زیر باشند:
الف – علقه و رابطه زوجیت قانونی و شرعی .
ب – سلامت متعارف جسمی و روانی و ضریب هوشی مناسب .
پ – نداشتن اعتیاد به مواد اعتیاد آور و روان گردان.
ت – مبتلا نبودن به بیماری های صعب العلاج   نظیر ایدز ، هپاتیت و …
تبصره : مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری مکلفند قبل از دریافت جنین از اهداء کنندگان ، وجود شرایط مذکور در این ماده را احراز نمایند.
ماده ۳ : اهداء جنین باید با موافقت و رضایت کتبی زوجهای اهداء کننده و در مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری ، با احراز هویت آنان و به صورت کاملا” محرمانه انجام گیرد.
ماده ۴ : زوجهای متقاضی جنین اهدایی باید واجد  شرایط مقرر در ماده (۲) قانون باشند.
ماده ۵ : رسیدگی به درخواست دریافت جنین اهدایی، در دادگاه صالح و خارج از نوبت و بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی به عمل می آید . صدور حکم به رد درخواست و عدم تایید صلاحیت زوجین قابل تجدید نظر میباشد.
فصل سوم – تکالیف و وظایف مراکز مجاز درمان ناباروری
ماده ۶ : مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری مکلفند نسبت به موارد زیر اقدام نمایند:
الف – نگهداری جنینهای اهدایی از سوی اهداءکنندگان مسلمان و غیر مسلمان به طور جداگانه و رعایت تناسب دینی و مذهبی زوجهای متقاضی با جنین اهدایی در زمان انتقال .
ب – دریافت و نگهداری رای قطعی مرجع قضایی از متقاضی .
پ – صدور گواهی و معرفی نامه لازم مبنی بر تایید سلامت جسمی و روانی برای متقاضیان دریافت جنین طبق مقررات قانون و این آیین نامه .
ت – دریافت، نگهداری و انتقال جنینهای اهدایی در شرایط کاملا” محرمانه.
تبصره: اطلاعات مربوط به جنینهای اهدایی ، جزو اطلاعات به کلی سری طبقه بندی میشود.
ماده ۷ : صدور گواهی عدم توانائی باروری و همچنین توانایی زوجه در زمینه دریافت و نگهداری جنین ، پس از انجام تستها و آزمایشهای دقیق پزشکی در صلاحیت مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری میباشد.
فصل چهارم – شرائط لازم جهت دریافت ، نگهداری و انتقال جنین
ماده ۸ : هریک از مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری میتوانند بانک جنین طبق دستورالعمل های وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دایر نمایند. این بانک مسئوول دریافت و نگهداری جنین و انتقال آنها به زوجین نابارور طبق مقررات مندرج در قانون و این آیین نامه میباشد.
ماده ۹ : مرکز مدیریت پیوند . وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است طبق دستورالعمل های وزارت یادشده نسبت به دریافت، نگهداری و انتقال جنین نظارت دقیق اعمال کند.
ماده ۱۰ : ارائه مدارک و اطلاعات مربوط به اهداءکنندگان و دریافت کنندگان جنین اهدایی تنها با رعایت قوانین مربوط به حفظ و نگهداری اسرار دولتی و به مراجع قضائی صلاحیتدار مجاز میباشد.

به نقل از سایت ویکی نبشته

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا