آرای منتخب

نمونه رای (اعتبار امر مختومه در گزارش اصلاحی)

عنوان: اعتبار امر مختومه در گزارش اصلاحی

پیام: هنگامی که نسبت به دعوایی گزارش اصلاحی صادر می شود، اقامه دوباره و رسیدگی مجدد به آن دعوا فاقد وجاهت قانونی است.

مستندات: بند ۶ ماده ۸۴ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب (در امور مدنی)-

شماره دادنامه قطعی : ۹۳۰۹۹۸۰۲۰۰۹۰۱۲۹۳

تاریخ دادنامه قطعی : ۱۳۹۴/۰۱/۳۰

گروه رأی: حقوقی

آراء منتخب پرونده:  دادگاه تجدیدنظر استان

 

رأی دادگاه بدوی

در خصوص دادخواست تقدیمی از طرف خانم خ. الف. و. فرزند ع.م. به طرفیت آقای ح. د.ز. فرزند خ. به خواسته مطالبه مهریه به میزان ۲۶۰ عدد سکه تمام بهار آزادی، دادگاه با ملاحظه اوراق و محتویات پرونده از جمله فتوکپی مصدق سند سجلی و فتوکپی مصدق سند نکاحیه که مبین احراز رابطه زوجیت و اشتغال ذمه خوانده می‌باشد و از طرف دیگر خوانده دلیل و مدرکی که مؤید پرداخت تمام یا قسمتی از مهریه باشد به دادگاه ارایه ننموده به‌ طوری‌ که مستندات ابرازی از طرف خواهان مصون از تعرض باقی مانده است لذا دادگاه دعوی خواهان را وارد تشخیص داده و مستنداً به مواد ۱۰۷۸ و ۱۰۸۲ قانون مدنی و ماده ۱۹۸ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امر مدنی خوانده را به پرداخت ۲۶۰ عدد سکه تمام بهار آزادی به‌ عنوان مهریه در حق خواهان محکوم می‌نماید. رأی صادره حضوری و ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در دادگاه محترم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

رئیس شعبه ۲۳۹ دادگاه عمومی حقوقی تهران – رضا حاتمی

رأی دادگاه تجدیدنظر استان

در خصوص دادخواست تجدیدنظرخواهی آقای ح. د.ز. نسبت به دادنامه شماره ۹۳۰۹۹۷۰۲۰۰۹۰۱۷۴۶ مورخ ۱۳۹۳/۱۱/۱۹ صادره از شعبه ۲۳۹ دادگاه خانواده تهران متضمن حکم به محکومیت تجدیدنظرخواه (زوج) به پرداخت مهریه به میزان ۲۶۰ عدد سکه بهار آزادی طبق سند نکاحیه ۸۳۶۸۸۷ با توجه به بررسی و مداقه در جمیع اوراق پرونده نظر به اینکه خواهان اصلی پرونده (زوجه) در سال ۱۳۸۵ دادخواست مطالبه مهریه به دادگستری کاشان تقدیم و نهایتاً پرونده به شعبه پنجم دادگاه عمومی حقوقی کاشان ارجاع و نتیجتاً شعبه مذکور به موجب دادنامه شماره ۱۰۶۵ مورخ ۱۳۸۵/۸/۰۷ و با عنایت به توافق طرفین گزارش اصلاحی صادر نموده است مع ذالک مشارالیها مجدداً در مورخ ۱۳۹۳/۱۱/۰۱ دادخواست مطالبه مهریه به مجتمع قضایی خانواده شماره یک تقدیم و پرونده به شعبه ۲۳۹ دادگاه خانواده تهران ارجاع النهایه شعبه مذکور به موجب دادنامه شماره ۹۳۰۹۹۷۰۲۰۰۹۰۱۷۴۶ مورخ ۱۳۹۳/۱۱/۱۹ تجدیدنظرخواه (زوج) را محکوم به پرداخت مهریه نموده است. بناء علی‌هذا رسیدگی مجدد وجاهت قانونی ندارد. لذا دادگاه مستنداً به ماده ۳۵۸ قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی دادنامه معترض‌عنه را نقض و به استناد ماده مرقوم بند ۶ از ماده ۸۴ و ۳۵۶ قانون معنون قرار رد دعوی خواهان اصلی پرونده را صادر و اعلام می‌نماید. رأی صادره به استناد ماده ۳۶۵ قانون معنون قطعی است.

رئیس و مستشاران شعبه ۲ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

علی سیفی – فردین ارژنگی – سیدناصر موسوی

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا