دانشگاه های معتبر دنیا

معرفی نظام آموزش عالی امارات متحده عربی

امارات متحده عربی پایگاه اصلی شمار زیادی از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی است و شهروندان این کشور می‌توانند به صورت رایگان در دانشگاه‌های دولتی تحصیل کنند ضمن اینکه این کشور یکی از کشورهای دارای بالاترین آمار ثبت‌نام در دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.

 

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رشد سریع جمعیت در امارات مسئولان این کشور را بر آن داشت تا سرمایه‌گذاری قابل توجهی را در بخش آموزش انجام دهند. امروزه در این کشور آموزش جامع به تمام زنان و مردان، از کودکستان تا دانشگاه، ارائه می‌شود.

 

خبرگزاری ایسنا در این گزارش به نقل از دو پایگاه‌ اینترنتی «یو ای ئی اینترکت» و «یونی ادمیشن» به معرفی نظام آموزش عالی در امارات می‌پردازد که به شرح زیر است:

 

– سال تحصیلی در امارات

 

سال تحصیلی در امارات از ماه سپتامبر آغاز شده و تا ماه ژوئن ادامه دارد و مجددا پس از یک تعطیلی کوتاه‌مدت از اواسط ژوئن آغاز می‌شود و تا پایان ماه اوت ادامه می‌یابد. سال تحصیلی دانشگاه‌ها عموما در دو ترم خلاصه می‌شود که ترم اول از سپتامبر آغاز شده و تا ماه ژانویه ادامه دارد و ترم دوم نیز در پایان ژانویه آغاز و تا اواسط ماه ژوئن ادامه می‌یابد.

 

– زبان آموزشی در امارات

 

زبان آموزشی در موسسات آموزشی دولتی امارات، عربی است ولی از زبان انگلیسی نیز در برخی دروس علمی و فنی استفاده می‌شود. در بیشتر موسسات آموزشی خصوصی، زبان انگلیسی زبان اصلی آموزش است.

 

-آموزش عالی در امارات

 

امارات متحده عربی، آموزش عالی را در سطح بین‌المللی با همکاری و ارتباط جدی با دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر و نظام‌های آموزشی حرفه‌ای جهان ارائه می‌دهد. این مسئله ارائه برخی از معروف‌ترین برنامه‌های آموزشی و تحصیلی جهان را در این کشور امکانپذیر کرده است.

 

آموزش عالی در این کشور از سوی دانشگاه‌ها و کالج‌های دولتی، سایر دانشگاه‌ها و کالج‌ها و واحدهای دانشگاهی و دانشکده‌های خارجی حاضر در امارات ارائه می‌شود که در این بین تحصیل در دانشگاه‌های دولتی تنها مختص شهروندان اماراتی است. دانشگاه‌های دولتی امارات شامل دانشگاه امارات متحده عربی، دانشگاه زاید و دانشکده‌های عالی فن‌آوری هستند.

 

همچنین موسسات آموزش عالی خصوصی امارات نیز شامل دانشگاه آمریکایی شارجه و دبی، دانشگاه شارجه، دانشگاه علوم و فن‌آوری عجمان، دانشگاه ابوظبی (با دو شعبه در ابوظبی و العین) و دانشگاه الحُسن هستند. سایر دانشگاه‌ها و کالج‌های امارات نیز عبارت از دانشگاه‌هایی که به طور عمده از سوی سایر بخش‌ها‌ی اداری، کمپانی‌های حاضر در امارات و موسسات خصوصی هستند که با بودجه‌های شخصی اعضای خانواده شیوخ امارات اداره می‌شوند.

 

این دانشگاه‌ها به ارائه مدارک دیپلم،‌ گواهی‌نامه تحصیلی، کاردانی،‌ کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌پردازند. در این بین دانشگاه‌های «حکمت» و دانشکده «مطالعات اسلامی و عربی» نیز اقدام به ارائه مدرک دکتری می‌کنند.

 

– نظام نمره‌دهی آموزش عالی امارات

 

در امارات یک نظام نمره‌دهی ملی و ثابت برای دانشگاه‌ها وجود ندارد. در نتیجه هر کدام از موسسات آموزش عالی، نظام نمره‌دهی منحصر به فرد خود را دارند. این بدین معناست که نمرات دانشگاه‌ها،‌ کالج‌ها و دانشکده‌های مختلف ممکن است حاوی معانی و تعبیرهای مختلفی باشند. برخی از موسسات آموزش عالی از نظام نمره‌دهی غربی استفاده می‌کنند.

 

– همکاری‌های آموزش بین‌المللی

 

تعدادی از دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی در امارات، شعبه یا دوره آموزشی دارند. برخی از آنها در مناطق خاصی نظیر «دهکده آموزشی دبی» و «شهر آکادمیک» حضور دارند. این دانشگاه‌ها مجموعه‌های «چند دانشگاهی» هستند و نسبت به جذب دانشجویان منطقه که توانایی تحصیل در دور دست را ندارند اقدام کرده و امکان تحصیل را برای آنها با همان مدرک و کیفیت دانشگاه‌های مبدا فراهم می‌آورند. در این منطقه آزاد بیش از ۲۵ دانشگاه گنجانده شده یا قرار است در آینده نزدیک گنجانده شود.

 

– سایر مراکز آموزش عالی در این کشور عبارتند از:

 

۱- مدارک علمی دانشگاه سوربن فرانسه که در سال ۲۰۰۶ میلادی دانشکده این دانشگاه فرانسوی در ابوظبی افتتاح شد.

 

۲- دانشگاه نیویورک که دانشکده موقت آن تا افتتاح دانشکده اصلی، در ابوظبی تاسیس شده است و نسبت به پذیرش ۲۰۰۰ دانشجوی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که عمدتا از کشورهای خاورمیانه هستند، اقدام کرده است.

 

۳- دانشکده بهداشت همگانی جان هاپکینز بلومبرگ که نسبت به ارائه برنامه آموزش پزشکی بهداشت همگانی در امارات اقدام می‌کند.

 

۴- سایر موسسات آموزش عالی خارجی عبارت از دانشگاه واشنگتن، بوستون و موسسه فن‌آوری روچستر هستند.

 

در پایان این گزارش آمده است: ۹۵ درصد از دختران و ۸۰ درصد از پسران در امارات پس از پایان تحصیلات متوسطه برای پذیرش در موسسات آموزش عالی و ادامه تحصیل اقدام می‌کنند.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا