اخبار حقوقی داخلی

قدیمی‌ترین زن زندانی ایران یک بار دیگر محاکمه شد

وکیل‌مدافع قدیمی‌ترین زن زندانی ایران گفت: با توجه به اینکه هیچ دلیل و مدرکی مبنی بر توجه اتهام به «فاطمه مطیع» وجود ندارد در صورت عدم اثبات بی‌گناهی «فاطمه مطیع» در جلسه بعد، نوبت به اجرای قسامه در این پرونده می‌رسد.

 

عبدالصمد خرمشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این رابطه اظهار کرد: پس از نقض حکم قصاص فاطمه مطیع از سوی شعبه بیستم دیوان عالی کشور و ارجاع پرونده به دادگاه هم‌عرض صادرکننده رای بدوی، نامبرده امروز مقابل میز قاضی شعبه ۱۰۶ دادگاه عمومی جزایی شهر ری ایستاد تا از خود دفاع کند؛ دفاعی که تاکنون بیست سال به درازا کشیده شده است.

 

وی گفت: هیچگونه دلیل و مدرکی مبنی بر توجه اتهام به فاطمه در پرونده وجود ندارد و به همین دلیل هر بار که حکم قصاص وی صادر شده در شعب دیوان عالی کشور نقض شده است.

 

وکیل مدافع قدیمی‌ترین زن زندانی ایران افزود: اقرار، شهادت شهود، علم قاضی و قسامه راه‌های ثبوت قتل هستند که سه دلیل اول در پرونده وجود ندارند و یک بار نیز مراسم قسامه انجام شده که مبتنی بر تشریفات قانونی نبوده است.

 

خرمشاهی گفت: بنابراین این بار مجددا نوبت به قسامه رسیده است، بدین ترتیب مطابق قانون «فاطمه» باید از خود دفاع کند و در صورت عدم اثبات بی‌گناهی خود نوبت به اجرای قسامه می‌رسد.

 

وی افزود: بر این اساس اولیای دم مقتول مکلف هستند که ۵۰ نفر از بستگان نسبی ذکور خود را در دادگاه حاضر کنند تا علیه فاطمه سوگند یاد کنند و در غیر این صورت فاطمه با اتیان ۵۰ سوگند مبنی بر بی‌گناهی خود بعد از بیست سال سرانجام از زندان آزاد خواهد شد.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا