تجربیات یک وکیل

شرایط و مراحل اعطای عفو

در زمان اعطای عفو عوامل متعددی از جمله اصلاح بزهکار و ندامت وی مدنظر قرار می‌گیرد.

بوجه به ضرورت ها، مصالح جامعه و موارد حق الناس و نیز وضعیت و شخصیت محکوم و خانواده‌اش از دیگر مواردی است که برای عفو یا تخفیف مجازات محکومان از سوی قوه قضاییه در نظر گرفته می شود.

رییس کل دادگستری هر استان مسئول تشکیل و نظارت بر کمیسیون استانی در مورد عفو محکومان دادگاه های عمومی و انقلاب است و بعد از احراز صحت مندرجات و کامل بودن مدارک نسبت به تشکیل جلسات کمیسیون استانی اقدام می کند.

کمیسیون استانی عفو بعد از بررسی مدارک و ارزیابی شرایط در خصوص تقاضای عفو با اکثریت آرا تصمیم گیری می کند. در صورتی که نظر این کمیسیون مبنی بر عفو یا تخفیف مجازات زندانی باشد، ضمن تشریح دلایل، مراتب به حوزه ریاست قوه قضاییه برای قرار دادن در فهرست عفو ارسال می شود، در غیر این صورت ضمن تشریح دلایل، مراتب برای رسیدگی و تعیین تکلیف نهایی به کمیسیون مرکزی در قوه قضاییه ارسال می شود.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا