اخبار کتاب

«خیارات» و «اقاله» از فوتبال حذف شدند!

سایت حقوقی دادآور
کتاب آیین‌نامه اخلاقی فوتبال کشورمان به زودی منتشر می‌شود. این آیین‌نامه تا حد امکان با استفاده از کلمات و واژه‌های فارسی نوشته شده است.
هوشنگ نصیرزاده، سرپرست کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در این باره اظهار کرد: این کتاب که به زودی منتشر خواهد شد، به طور کامل تدوین شده و اکنون برای انجام کارشناسی به دست متخصصان این حوزه سپرده شده است.

وی افزود:

قوانین موجود در این کتاب دربرگیرنده همه افرادی است که در خارج از زمین فوتبال و مرتبط با فوتبال فعالیت می‌کنند و حتی خود رییس فدراسیون را هم شامل می‌شود.

به گفته نصیرزاده، بررسی تخلفات داخل زمنی فوتبال نیز بر عهده کمیته انضباطی فدارسیون است.

کارشناس مسایل داوری کشورمان با بیان این که آیین‌نامه اخلاقی فوتبال شامل تماشاگران نمی‌شود، این قوانین را برگرفته از قوانین فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) دانست و بر ویرایش علمی و تطبیق واژه‌ها و کلمات موجود در این آیین‌نامه با فرهنگ ایرانی گفت: ما این کتاب را برای اهالی فوتبال نوشته‌ایم و بنابراین، از کلمات و واژه‌هایی استفاده کرده‌ایم که برای اهالی فوتبال قابل فهم باشد.

نصیرزاده افزود: به عنوان مثال، به فسخ قرارداد به صورت یک طرفه «فسخ» و به فسخ قرارداد دوطرفه «اقاله» گفته می شود و با توجه به این که اغلب اهالی فوتبال با کلمه اقاله آشنایی ندارند، ما برای هر دو مورد از کلمه فسخ استفاده می‌کنیم. همچنین در این آیین‌نامه دیگر خبری از برخی اصطلاحات مانند «خیارات» نیست.

وی درباره چگونگی پیدا کردن معادل برای کلمات ثقیل و سخت‌فهم در این آیین نامه گفت: ما علاوه بر استفاده از فرهنگ لغات و واژه‌نامه‌های حقوقی موجود، از نظر کارشناسان این دو حوزه نیز استفاده کرده‌ایم.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا