پایان نامه

حقوق رقابت بین المللی قابل اعمال در مشارکت های تجاری فراملی

نویسنده: فرهنگ، پرهام

همکاران: کدخدایی، عباس (راهنمای پایان نامه)

اخلاقی، بهروز (مشاور علمی)

گرایش: دانشگاه تهران . دانشکده حقوق و علوم سیاسی . گروه حقوق عمومی . حقوق بین الملل

مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد

بی تردید سازکارها و بنیان های اقتصادی در هر نظام حقوقی، اگر به عنوان شاهرگِ قلب تپنده آن نظام نباشند، حدّ اقل از اساسی ترین و عمده ترین شعبات محسوب می گردند؛ در این میان، نظام حقوق بین الملل عمومی نه تنها مستثنا نیست، چه حتّی نهاد های اقتصادی و تاسیسات تجاری در آن عملاً شالوده راستین و معنادار حقوق موضوعه به مفهوم تامّ کلمه را در می اندازند.

پر واضح است که این نظامِ اخصِّ حقوق اقتصادی، باید از طریق اعمال قواعدِ حقوقیِ عمومیِ شکلی و ماهویِ دارای ضمانت اجرای مستحکم مورد صیانت قرار گیرد، که این مهم در نظام های اقتصادی آزاد و به طور کلّی راستگرا – که اساساً در وضعیّتی عینی، موثّرترین و کارآمدترین روش اداره اقتصاد هستند – از مسیل حقوق رقابت ترسیم و تنسیق می شود.

این در حالیست که در نظام حقوق بین الملل اقتصادی هیچ رویکرد هماهنگی در جهت حقوق رقابت عام الشّمول به چشم نمی خورد، فلذا اساساً ابزارهای حقوقی لازم در نیل به آرمان های حقوق و سیاستگذاری های رقابتی در حال رکود می باشند. به نظر می رسد که از میان گونه بندی های تقریباً متجانسِ سرفصلهای حقوق رقابت بین المللی ایده آل، پژوهش پیرامون مسئله مشارکت های تجاری فراملّی در انواع دو گانه شرکتی و قراردادی، با عنایت به اهمیّت محتواییِ اَعمال و وقایع حقوقیِ
با خصیصه بین المللی آنها، در اولویّت باشد؛

از این روست که جانمایه  این رساله ، گریزیست بر مقوله حقوق رقابت بین المللی قابل اعمال در مشارکت های تجاری فراملّی.

به نقل از سایت:

http://etd.ut.ac.ir/thesis

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا