کتاب

جنگ تجاوزکارانه و انسانی‌شدن حقوق بین‌الملل

کتاب «جنگ تجاوزکارانه و انسانی‌شدن حقوق بین‌الملل» اثری از ساسان مدرس‌سبزواری است که با مقدمه‌ دکتر حسین شریفی طرازکوهی منتشر شد.

نخستین چاپ کتاب «جنگ تجاوزکارانه و انسانی‌شدن حقوق بین‌الملل» را نشر میزان با شمارگان ۵۰۰ نسخه در ۲۲۴ صفحه منتشر کرده است.

فصل نخست به پویش تاریخی ناظر بر اسناد و تحولاتی می‌پردازد که در شکل‌گیری قاعده‌ منع توسل به زور و تمهیدات مختلفی که جامعه‌ بین‌المللی در برهه‌های مختلف برای مقابله با جنگ تجاوزکارانه به آن‌ها مجهز شده است، موثر بوده‌اند. 

فصل دوم کتاب به ریشه‌های مفهومی موضوع مقابله با جنگ تجاوزکارانه توجه دارد و مبانی نظری تعریف تجاوز را از دو منظر مختلف بررسی می‌کند؛ یکی از این دو، تفکر واقع‌گرایی سیاسی است و دیگری همان پدیده‌ای است که در نوشته‌های اخیر تحت عنوان «انسانی‌شدن حقوق بین‌الملل» بررسی می‌شود. در مباحث انتهایی فصل دوم، با درنظر داشتن مقتضیات مدل انسانی حقوق بین‌الملل، سازوکاری برای تعقیب جنایت تجاوز پیشنهاد شده و نشان داده می شود که مساله‌ تعارض احتمالی میان قواعد منشور و اساسنامه‌ رم، در حالت‌های مختلف قابل حل خواهند بود. 

در پایان نیز جمع‌بندی تفصیلی از مطالب، نتیجه‌گیری و اظهارنظر درباره‌ اثبات یا رد فرضیات مورد نظر محقق ارایه شده است.

به نقل از سایت خبرگزاری کتاب

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا