اخبار حقوقی داخلی

ازدواج سرپرست با فرزندخوانده ممنوع است

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد:  مگر این که دادگاه صالحه پس از اخذ نظر مشورتی ،این امر را به مصلحت تشخیص دهد.

 

محمداسماعیل سعیدی در گفتگو با ایسنا با اشاره به این که هنوز شورای نگهبان نظر نهایی خود را در مورد ازدواج سرپرست با فرزندخوانده اعلام نکرده است، گفت: آنچه پیش از این در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست قید شده بود را مجلس اصلاح کرد؛ قبلا این گونه بود که هرگاه سرپرست درصدد ازدواج برمی‌آمد باید مشخصات فرد موردنظر را به دادگاه صالحه اعلام می‌کرد و پس از وقوع ازدواج، سازمان بهزیستی مکلف بود گزارش ازدواج را به دادگاه اعلام کند و دادگاه نظر دهد که آیا سرپستی ادامه یابد یا منتفی شود.

وی خاطرنشان کرد: اما مجلس شورای اسلامی این ماده از لایحه مذکور را اصلاح کرد که براساس آن ازدواج چه در زمان حضانت یا پس از آن بین سرپرست و فرزندخوانده ممنوع است مگر این که دادگاه صالحه پس از اخذ نظر مشورتی این امر را به مصلحت فرزندخوانده تشخیص دهد.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: وقتی در این قانون گفته شود ممنوع است، اگر هم موضوعی به وجود آید در این صورت دادگاه می‌تواند ورود کند ،در حالی که پیش از این این گونه نبود و این احتمال وجود داشت که مسائل مختلفی به وجود آید.

سعیدی با تاکید بر این که در مصوبه مجلس برممنوعیت این موضوع و با قید تشخیص دادگاه صالح تصریح شده است، گفت:  شورای نگهبان نتیجه نهایی را اعلام نکرده است و انتظار می‌رود که این هفته  اعلام نظر کند.

نمایندگان مجلس   ۲۹ بهمن ماه سال گذشته، برای تامین نظر شورای نگهبان تصویب کردند که ازدواج سرپرست و فرزندخوانده مشروط به نظر دادگاه باشد.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا