دانشگاه های معتبر دنیا

آلمان؛ مدرسه عالی بهتر است یا دانشگاه؟

سایت حقوقی دادآور

در آلمان بین یک مدرسه عالی و یک دانشگاه تفاوت‌هایی وجود دارد و هرچند این تفاوت‌ها در سال‌های اخیر رو به کاهش است اما به نظر می‌رسد که فارغ‌التحصیلان دانشگاه از محبوبیت بیشتری نزد کارفرمایان برخوردارند.

 

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در گذشته این گونه استنباط می‌شد که دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها از افرادی که در مدرسه‌های عالی این کشور تحصیل کرده‌اند از سطح علمی بالاتری برخوردار هستند. باور عمومی نیز این بود که در دانشگاه‌ها تاکید بیشتر بر روی تئوری و پژوهش است اما در مدارس عالی بیشتر روی واحدهای عملی تمرکز می‌شود.

 

با این حال کارشناسان آموزش عالی در این کشور تاکید دارند اگر هم در گذشته وضعیت به این شکل بوده اما امروزه دیگر با تغییر سیستم آموزش در آلمان، مدارس عالی و دانشگاه‌های این کشور با ساختارهای نسبتا مشابهی مشغول به فعالیت هستند.

 

البته این تفاوت مهم وجود دارد که تحصیل در مقطع دکتری و اعطای مدرک آن در این کشور تنها در انحصار دانشگاه‌ها است و مدارس عالی هنوز هم موفق نشده‌اند اجازه ارائه مقطع و صدور مدرک دکتری را دریافت کنند.

 

«ماتیاس یارخ» سخنگوی انجمن دانشگاه‌های آلمان توصیه می‌کند: افرادی که علاقه‌مند به امور پژوهشی و تحقیق هستند اغلب دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کنند.

 

وی معتقد است که استادها در دانشگاه در مقایسه با مدرسه عالی زمان کمتری را به تدریس اختصاص می‌دهند و بیشتر مشغول به پژوهش هستند و به همین دلیل از دانشجویان می‌خواهند تا توجه خود را بیشتر بر مبانی تئوری معطوف کنند.

 

از سوی دیگر برخی از کارشناسان آموزشی نیز بر این باورند که آن‌ دسته از دانشجویان آلمانی که می‌خواهند سریع‌تر جذب بازار کار شوند بهتر است در مدرسه‌های عالی این کشور به تحصیل مشغول شوند. به بیان دیگر افرادی که پیش از شروع تحصیلات دانشگاهی از زمینه شغلی آینده‌شان اطمینان دارند‌ می‌توانند با تحصیل در مدرسه آموزش عالی در رشته‌ای معین، زمینه اشتغال در آینده را فراهم کنند.

 

تفاوت دیگر میان این دو واحد اصلی آموزش عالی این است که در دانشگاه‌ها ارائه واحدهای درسی متنوع میسر است و دانشجویان می‌توانند به دلخواه برخی از آنان را انتخاب کنند در حالی که در مدرسه عالی واحدهای درسی تا حدود زیادی از پیش تعیین شده‌اند و از این رو دانشجویان حق انتخاب ندارند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از دویچه‌وله، برخی از کارشناسان می‌گویند: با وجود تشابهات در ساختار آموزشی مدرسه عالی و دانشگاه‌های آلمان، اکثر کارفرمایان در رشته‌هایی نظیر ریاضی، حقوق، زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و پزشکی دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها را به فارغ‌التحصیلان مدرسه‌های عالی ترجیح می‌دهند.

مدیریت

سایت حقوقی دادآور به ارگان یا نهاد دولتی وابستگی ندارد. این سایت به همت مؤسسه حقوقی حق ستان دادآور از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است.  سایت حقوقی دادآور، رسالت بحث و بررسی در خصوص مسائل علمی رشته حقوق و نشر اخبار این رشته را به عهده دارد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا