ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

عضو کمیسیون قضایی مجلس: سختگیری در طلاق توافقی آمار را کاهش نمی دهد

در . ارسال به گفتگوی حقوقی

سایت حقوقی دادآور
یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس معتقد است که با سختگیری در قوانین طلاق توافقی نمی توان مانع آن شد بلکه باید شرایط را برای زوجین به گونه ای درست کرد که آنها به فکر طلاق نباشند.
 

زهرا تالانی: حدود دو سالی می شود که مسئولان و کارشناسان نسبت به رشد طلاق در کشور هشدار می دهند و از سوی دیگر مقام معظم رهبری با تأکید بر تلاش برای تسهیل ازدواج جوانان، به برخی مشکلات دادگاه‌های خانواده از جمله «طلاق توافقی» اشاره کردند و افزودند: قضات محترم با کمک بزرگان خانواده‌ها، اینگونه مسائل را تقلیل دهند. این موضوع سبب شده تا برخی حقوق دانان پیشنهاد تغییر در قانون طلاق توافقی را دهند تا با سختگیری در آن درصدش کاهش یاید. در همین زمینه با محمدعلی اسفنانی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت و گویی را انجام داده ایم که می خوانید:


با هشدار رهبر معظم انقلاب درخصوص افزایش طلاق توافقی در کشور برخی حقوق دانان و نمایندگان مجلس ییشنهاد تغییر قوانین مربوط به طلاق توافقی را مطرح کردند. آیا این امکان وجود دارد؟

توافق همانطور که از نامش مشخص است ، موافقت دو نفر بر سر موضوعی است که این می تواند معامله یا طلاق باشد بنابراین امکان منع آن وجود ندارد مگر منع شرعی وجود داشته باشد. ازدواج نکاح عقود اسلامی است و طلاق هم نتیجه باطل کردن این عقد است و طبیعتا وقتی نسبت به ازدواج توافق دارند نسبت به فسق آن هم می توانند توافق کنند. اما اگر یک نفر از زوجین درخواست طلاق کند آنگاه دیگر این توافقی نیست و چون احکام اسلامی و آیات قرآنی نسبت به متلاشی کردن کانون خانواده منع کرده دادگاه برای آنها داور یا حکمی انتخاب می کند تا مشکل حل شود. طلاق توافقی زمانی اتفاق می افتد که زوجین تمام راه‌ها را رفتند یعنی اختلافی بین آنها حاصل شده و خانواده‌ها وساطت کردند و بارها بارها به سرانجام کار و زندگی مشترک خود فکر کرده‌اند اما زمانیکه نتیجه‌ای حاصل نشود قطعا به طلاق توافقی روی می‌آورند.


اما گفته می شود که قضات دادگاه به خاطر بالا بودن حجم پرونده ها ، چندان روی پرونده های طلاق توافقی سختگیری نمی کنند؟

قانون مورد مصوب کرده که چون ممکن است طلاق توافقی ناشی از تصمیم عجولانه باشد حتما طرفین باید مشاوره بروند و چند جلسه با آنها صحبت شود تا اگر افراد اختلال‌های شخصیتی و رفتاری دارند مشاوران جلسات بیشتری برگزار کنند و این امر را به قاضی اعلام کنند که امید سازش وجود دارد یا خیر.

البته برخی هم معتقدند که سختگیری در طلاق توافقی سبب می شود تا آمار طلاق کاهش یاید؟

مشکل زوجین ما آگاهی نداشتن از حقوق و تکالیف خود در زندگی مشترک و هچنین نداشتن مهارت‌های لازم است بنابراین باید کاری کرد که زوجین به مسئله طلاق توافقی نرسند و به محاکم بروند اگر نه وقتی موضوع طلاق بین دو نفر مطرح باشد دیگر این کارها بی فایده است. لایحه حمایت از خانواده برای حمایت از بنیان خانواده در مجلس تصویب شده اما به اعتقاد من بحث طلاق، روابط زناشویی، ازدواج ، تحکیم خانواده صرفاً با قانون‌گذاری و مسائل حقوقی حل نمی شود چون تنها حقوقی نیست و با مسائل احساسی هم آمیخته شده‌است. از طرفی باید نهادی باشد که به زوجین به ویژه خانمها شرایط بعد از طلاق را نشان دهد چون این زنان بسیار در معرض آسیب هستند .

بنابراین به نظر شما باید شرایطی را در جامعه به وجود آورد که درصد طلاق کاهش یابد نه اینکه با قاونن و سختگیری مانع آن شد؟


بله چون اگر سختگیری شود ممکن است آسیبهای دیگری به وجود آید.مشکل بیشتر زوجهایی که برای طلاق اقدام می کنند اقتصادی و معیشتی است، درصد بیکاری بالا است و توقعات زن و مرد از هعم بالا رفته است. بنابراین باید این مسائل را در جامعه حل کرد تا غیرمستقیم مشکل طلاق و مشکلات زوجین حل شود.

به نقل از سایت خبرآنلاین

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط