ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

بررسی آماری و تاریخی؛ مجازات اعدام در ایالات متحده امریکا

در . ارسال به مقالات حقوقی کاربردی


مجازات اعدام، ذیل اصلاحیه هشتم قانون اساسی در ایالات متحده محدود شده و به صورت خاص برای جنایتکاران بالغی که از لحاظ روانی در وضعیت باثباتی هستند اعمال می شود.
اگر به تاریخچه مجازات اعدام در ایالات متحده بنگریم متوجه می شویم ریشه قضایی این مجازات به دوران استعمار انگلستان بر این کشور باز می گردد. بر اساس قانون بریتانیا که در تمامی مناطق تحت استعمار و تا زمان استقلال امریکا پابرجا بود، بسیاری از جرایم، حکم اعدام داشتند.
اولین مجازات اعدام ثبت شده، در سال 1608 توسط قوای استعماری صورت گرفت و فرد اعدامی متهم به جاسوسی به نفع دولت اسپانیا بود. برخی محققین تاریخی تعداد اعدام ها را در بین سال های 1608 تا 1991، بالغ بر 15 هزار و 270 مورد عنوان کرده اند.
بین سال های 1976 تا 2016 نیز هزار و 442 اعدام صورت پذیرفت. همین آمار نشان می دهد در دنیای مدرن، میزان اعمال مجازات اعدام در امریکا به شدت محدود شده است.
در سال 1972، دادگاه عالی، طی حکمی این امر را مغایر اصلاحیه هشتم قانون اساسی ایالات متحده دانست و تا سال 1976 اعمال آن ممنوع اعلام شد. بعد از این سال است که اعدام به انواع مختلف، محدود و آمار آن به شدت کاهش یافت.
ضمنا این مجازات در سطح فدرال و در ارتش این کشور نیز قانونی است.
از سال 1976 که این امر در سطح فدرال مجددا برقرار شد، ایالت تگزاس بیش ترین تعداد آن ها را داشت و اوکلاهما نیز نسبت به سرانه جمعیت، بالاترین نرخ اعدام را در امریکا داراست.
روش های اجرای این مجازات ایالت به ایالت متفاوت بوده و در طول زمان نیز دستخوش تغییرات عمده ای شده است. روش هایی نظیر صندلی برقی، طناب دار و اسلحه بیش تر مورد استفاده قرار می گرفت اما در دهه های اخیر، رایج ترین روش، تزریق مواد سمی بوده است. در سال 2015 میلادی، 28 نفر در مجموع، در ایالات متحده اعدام شدند و بیش از سه هزار نفر نیز در انتظار اجرای آن به سر می برند.
در شکل پایین می توان در یک شمای کلی، وضعیت قانونی اعدام را در ایالت های امریکا مشاهده نمود. ایالت هایی که به رنگ قرمز هستند، مجازات اعدام را اجرا می کنند(31 ایالت). و رنگ آبی، حاکی از ایالتهایی است که مجازات اعدام را لغو کرده اند( و رنگ بنفش نشانگر ایالتهایی است که با دستور فرماندار مجازات اعدام در آنها با تعلیق یا استمهال مواجه شده است.

ارسال به شبکه های اجتماعی