ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

انتشار دو كتاب تازه در حوزه فقه و حقوق اسلامي

در . ارسال به اخبار کتاب

سایت حقوقی دادآورانتشار دو كتاب تازه در حوزه فقه و حقوق اسلامي

انتشارات خرسندی کتاب «اصطلاحات حقوقی به زبان عربی» اثر دکتر اکبر نایب‌زاده و جلد سوم ترجمه کتاب «جواهر الکلام» تالیف شیخ محمد حسن نجفی را منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) انتشارات خرسندی کتاب «اصطلاحات حقوقی به زبان عربی» اثر دکتر اکبر نایب‌زاده و جلد سوم ترجمه کتاب «جواهر الکلام» تالیف شیخ محمد حسن نجفی را منتشر کرده است.ترجمه جواهرالكلام: تجارت
کتاب «جواهرالکلام» اثری‌ جامع‌ و استدلالی‌ در فقه‌ امامی‌، نوشته آيت‌الله شيخ محمدحسن‌ نجفی‌، معروف‌ به‌ «صاحب‌‌جواهر»، فقیه‌ بزرگ‌ امامی‌ قرن‌ سیزدهم‌ است. این کتاب در حقیقت دایرةالمعارف فقه شیعه و یک مجموعه کامل فقهی است که نظریات و آرای فقهی علمای متقدم و متأخر را در برمي‌گيرد. کتاب «جواهر الكلام» از دیدگاه تمام علما و تراجم حائز اهمیت است. صاحب روضات‌الجنات که معاصر صاحب جواهر بود، در وصف این کتاب چنین می‌نویسد: «جواهر الکلام دریای پهناور عجیبی است که تمام مراتب علمی را دارا است؛ کتاب روشنی است که هر کس هر گونه مسائل فقهی و احکام الهی را بخواهد، با تحقیقات مبسوط در آن به دست می‌آورد. جواهر مانند شکوفه‌ای است از درخت طوبا که ریشه‌اش در طور معنی واقع و استوار گردیده و فروعش در خانه‌ها ظاهر شده است.» 

جلد سوم کتاب «جواهرالکلام» تالیف شیخ محمدحسن نجفی با ترجمه و شرح اکبر نایب‌زاده به بررسی احکام تجارت اختصاص دارد. بیش از 200 حکم تجاری با رویکرد فقهی در این اثر بررسی شده است. مخاطب می‌تواند متن عربی هر حکم را به همراه ترجمه فارسی آن در این کتاب مشاهده کند.

بخش پایانی این کتاب به فهرست آیات کریمه و احادیث مندرج در کتاب، اعلام و معرفي مختصر افرادی که نامشان در بخش اعلام آورده شده است اختصاص دارد.

چاپ نخست جلد سوم کتاب «جواهر الکلام» با موضوع تجارت با شمارگان 500 نسخه در 424 صفحه به بهای 28 هزار تومان روانه بازار نشر شده است.

«اصطلاحات حقوقی به زبان عربی»
در بخشی از مقدمه کتاب «اصطلاحات حقوقی به زبان عربی» دیگر اثر جدید انتشارات خرسندی نوشته دکتر اکبر نایب‌زاده آمده است: «بیش از هزار و چندصد سال است که فقهای عظام در فقه کار کرده و اثر گرانبهایی را از خود به یادگار نهاده‌اند. کلید استفاده از این گنجینه پربها دانستن اصطلاحات است. از سویی تخصصی شدن و گستردگی دامنه و گستردگی دامنه علوم، تدوین فرهنگ اصطلاحات مربوط به هر علم را برای دستیابی سریعتر به معنای کاربردی واژه در آن علم ضروری ساخته است، به گونه‌ای که فرهنگ‌های عمومی نیاز محقق را بر آورده نمی‌سازد. در رشته حقوق نیز تاکنون فرهنگ اصطلاحات نوشته شده ولی فرهنگ‌هایی که نوشته شده است به صورت کتاب لغت فرانسه به فارسی یا انگلیسی به فارسی یا عربی به فارسی و بالعکس است. یعنی به قدری مختصر است که معنی اصطلاحات را نمی‌توان از آن‌ها فهمید.»

نویسنده کتاب «اصطلاحات حقوقی به زبان عربی» دوره پنج جلدی مبسوط دكتر جعفری لنگرودی را مبنا قرار داده و با ترتیبی که وی در آن کتاب آورده اصطلاحاتی را که مشهور و قابل استفاده برای دانشجویان در سطح کارشناسی است انتخاب و با قلمی ساده و با استفاده از کتاب‌هایی که در کتابنامه معرفی شده آن‌ها را تنظیم کرده است.

چاپ دوم کتاب «اصطلاحات حقوقی به زبان عربی» اثر دکتر اکبر نایب‌زاده با شمارگان 500 نسخه در 288 صفحه به بهای 12 هزار تومان منتشر شده است.

 

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط