ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

انتشار سه کتاب مهم در حوزه علم حقوق

در . ارسال به اخبار کتاب

سایت حقوقی دادآور

کتاب‌های حقوقی طرفداران خاص خود را دارد. بیشتر این کتاب‌ها که بر مبنای فلسفه علم حقوق و تبیین قوانین منتشر می‌شود، راهی است به سوی آشنایی مخاطبان ایرانی با مفهومی به نام قانون. از کتاب‌های مهمی که به تازگی در این زمینه منتشر شده است می‌توان به «مفهوم قانون»، «مبانی حقوق عمومی» و «تاریخ تئوری‌های حقوقی اسلامی» اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشر نی سه کتاب مهم خود در حوزه علم حقوق را به چاپ سوم رسانده است که در ادامه به معرفی کوتاه آنها می‌پردازیم. 

مفهوم قانون
اولین کتاب مفهوم قانون است که به جرات مى‌‏توان گفت مهم‏‌ترين اثر در زمينه فلسفه حقوق به زبان انگليسى، در سده بيستم است. اين كتاب، چند سال پس از انتشار، فهم فلسفه حقوق و شيوه تدريس آن در دنياى انگليسى و غيرانگليسى زبان را دگرگون ساخت. اين تأثير شگرف موجب شد كه درباره كتاب و آموزه‏‌هايش مطالب بسيارى، نه‏‌تنها در زمينه نظريه حقوقى بلكه همچنين در حوزه فلسفه اخلاق و فلسفه سياسى، منتشر شوند. در نيم سده گذشته، نظريه حقوقى پروفسور هارت به كانون توجه در فلسفه حقوق تبديل شده است. پس از انتشار اين اثر، نظريات جدی‌اى كه در مراكز مهم آموزشى و پژوهشى حقوق، در سطح جهان، مطرح شده‌‏اند، صرفاً گامى برای بهبود يا نقد نظريه اثبات‏‌گرايى هارت بوده‏‌اند.

در اين كتاب، پس از نقد نظريه فرمان، قانون به‏ مثابه اتحاد قواعد اولى و ثانوى معرفى مى‏‌شود. اما اين قواعد بافتى باز دارند و، از اين رو، «تقنين قضايى» بهاى تنظيم قاعده‏‌مند حيات اجتماعى توصيف مى‏‌شود. برداشت قاعده‌‏مند از قانون در مقابل دو گرايش افراطىِ نظرى، يعنى شكل‏‌گرايى و قاعده‏‌ شكاكى، قرار دارد كه بايد شرح داده و نقد شوند. پروفسور هارت، پس از اين شرح و نقد، به بحث از نسبت ميان قانون، از يک سو، و اخلاق و عدالت، از سوى ديگر مى‏‌پردازد و، باریک‏‌بينانه، نكته‌‏هايى ژرف در اين خصوص پيش مى‏‌نهد. نشان‏‌دادن خلط ميان دو نوع قانون طبيعى، و نيز ترسيم محتواى حداقلى حقوق طبيعى، كه در حقيقت محدوديت‏‌هاى طبيعى همه نظام‏‌هاى هنجارى‏‌اند، نمايان‌گر موضع نظرى او در برابر حقوق طبيعى هستند. هارت در فصل آخر كتاب، از حقوق بين‏‌الملل به ‏مثابه مصداقى خاص از نظام حقوقى دفاع مى‏‌كند.

کتاب مفهوم قانون که در ۴۵۶ صفحه و در قطع رقعی منتشر شده است، محمد راسخ به فارسی برگردانده است. قیمت این کتاب ۱۸۶ هزار ریال است.

مبانی حقوق عمومی
کتاب دوم «مبانی حقوق عمومی» نام دارد. این کتاب در پی پاسخ به این پرسش است: «حقوق عمومی چیست؟» کتاب بر این ادعاست که تنها هنگامی می‌توان پاسخی مناسب به آن پرسش داد که حقوق عمومی را رشته‌ای خودبسنده یا مستقل دانست؛ رشته‌ای با روش‌ها و اهداف خاص خود.

مارتین لاگلین، نویسنده کتاب با شناسایی و تمیزِ مبانی مفهومی حقوق عمومی از ادعای پیش‌گفته دفاع می‌کند. این مبانی عبارت‌اند: «حکمرانی»، «سیاست»، «نمایندگی»، «حاکمیت»، «قدرت مؤسس» و «حق». وی با شرح و بسط این عناصر بنیادین حقوق عمومی، در تلاش است تا نه‌تنها روش این رشته را به نمایش بگذارد، بلکه نظریه‌ای نو نیز در این خصوص ارایه دهد.

کتاب مبانی حقوق عمومی که در ۳۹۲ صفحه و در قطع رقعی منتشر شده است، محمد راسخ به فارسی برگردانده است. قیمت این کتاب ۱۵۰ هزار ریال است.

تاریخ تئوری‌های حقوقی اسلامی
وائل ابن حلاّق به‌تحقیق یکی از برجسته‌ترین دانشمندان حقوق اسلامی است. وی در این کتاب، تاریخ تئوری‌های حقوقی اسلامی را از آغاز تا دوران مدرن بررسی می‌کند (حلاق «اصول فقه» را به «تئوری حقوقی اسلامی» برگردانده است). این بررسی گزارشی نسبتاً جامع از شکل‌گیری اولیه تئوری حقوقی اسلامی است با تمرکز بر موضوعات و استدلال‌های عمده موجود در آن که به مطالعه تحولات هم‌زمان و تاریخی این تئوری در میان اهل سنت می‌پردازد. این تحولات به‌نوبه خود به ظهور طیفی غنی از آموزه‌های گوناگون منجر شده‌اند. همچنین، ارتباط خاص میان واقعیات دینی اجتماعی با تولید گفتمان نظری حقوقی به‌طور نسبتاً تفصیلی به‌بحث گذاشته می‌شود. کتاب با بحث از اندیشه مدرن درباره مبانی نظری و روش‌شناختی حقوق اسلامی پایان می‌یابد و فهرستی از مشکلات روش‌شناسانه را که اصلاح‌گران مدرن با آن مواجه‌اند و همچنین برخی از راه‌حل‌هایی را که برای صورت‌بندی جدید تئوری حقوقی پیشنهاد کرده‌اند، ارابه می‌دهد.

این کتاب که در بیست و ششمین دوره کتاب سال تقدیر شده است، از نظر دسته‌بندی مطالب، رویکرد به موضوع و شیوه نقد، در نوع خود منحصر به فرد است و مواد لازم را برای فهم علم اصول فقه (تئوری حقوقی اسلامی) به‌طور خاص و حقوق اسلامی به‌طور کلی فراهم می‌آورد. این ویژگی در کنار شیوه بیان و ساختار مستحکم کتاب بی‌تردید طیفی وسیع از خوانندگان را از میان دانشجویان، طلاب و علمای دینی و علاقه‌مندان به پژوهش در مورد اسلام و سیر تکاملی آن، به خود جذب خواهد کرد.

کتاب تاریخ تئوری‌های حقوقی اسلامی که در ۴۴۰ صفحه و در قطع رقعی منتشر شده است، محمد راسخ به فارسی برگردانده است. قیمت این کتاب ۲۴۰ هزار ریال است.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط