ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

«انواع اساسنامه و چگونگی ثبت شرکت‌ها» در یک کتاب گنجانده شد

در . ارسال به اخبار کتاب

سایت حقوقی دادآور
کتاب «انواع اساسنامه و چگونگی ثبت شرکت‌ها» نوشته منصور اباذری‌قومشی سعی دارد با همگانی کردن مباحث حقوقی و آشنایی همگانی خواننده را با پدیده‌های حقوقی جامعه آشنا کند.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «انواع اساسنامه و چگونگی ثبت شرکت‌ها» در دو بخش «شیوه تنظیم اساسنامه و چگونگی ثبت شرکت‌ها» و «نمونه انواع اظهارنامه، اساسنامه و صورت جلسه شرکت‌ها» تدوین شده است. 

بخش نخست کتاب به «انواع اساسنامه و چگونگی ثبت شرکت‌ها» در 10 فصل پرداخته است. «تعریف اساسنامه و چگونگی تنظیم آن»، «تعریف شرکت و انواع آن»، «چگونگی ثبت شرکت‌های سهامی خاص با مسوولیت محدود»، «تغییرات در شرکت‌های سهامی خاص»، «تغییرات در سرمایه شرکت‌های سهامی خاص»، «تغییرات در شرکت‌های با مسوولیت محدود»، «تغییرات در مؤسسات غیرتجاری»، «تبدیل شرکت ها»، «انحلال شرکت‌ها»و «مواد قانونی مربوط به شرکت های سهامی خاص با مسوولیت محدود، تضامنی و مؤسسات غیرتجاری» فصل‌های کتاب را تشکیل می‌دهند. 

تعریف اساسنامه و آن‌چه که باید در یک اساسنامه وجود داشته باشد مطلبی است که در فصل اول مورد توجه نویسنده قرار گرفته است. پس از تنظیم اساسنامه و اظهارنامه باید نوع شرکت ثبتی را مشخص و با سایر مدارک مورد نیاز به دفاتر ثبت اداره شرکت‌ها مراجعه کند. 

دهخدا شرکت را «شریک شدن، انباز گشتن، مشارکت اتحادیه چند کس برای غرض یا نفعی خاص» معنا کرده که نویسنده نیز تعریف ساده‌تری از شرکت در فصل دوم کتاب آورده است: «شرکت عبارت است از مجموعه اداره و موسسه و سازمانی که به صورت شخصیت حقوقی فعالیت خاصی را اعم از تجاری و فرهنگی و اجتماعی انجام می‌دهند.» 

«تغییرات در شرکت سهامی خاص» در فصل چهارم آمده است که این فصل شامل هفت زیربخش با عناوین «تغییر نام شرکت»، «تغییر موضوع شرکت»، «تغییر محل شرکت»، «نقل و انتقال سهام (در صورتی که طبق اساسنامه به عهده هیأت مدیره باشد)، «نقل و انتقال سهام(در صورتی که طبق اساسنامه بر عهده مجمع عمومی فوق‌العاده باشد) ، «تشکیل مجمع عمومی سالانه» و«انتخابات داخلی هیأت مدیره شرکت سهامی خاص» است که هر مرحله از تغییرات مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

«تغییرات در موسسات غیر تجاری» نیز دارای شرایط و مراحلی است که نویسنده این تغییرات را در فصل هفتم در پنج مورد دسته‌بندی می‌‌کند: « تغییر موضوع موسسه»، «تغییر محل موسسه»، «تغییرنام موسسه»، «کاهش سرمایه» و «افزایش سرمایه» 

برای «تبدیل» یا «انحلال شرکت‌ها» نیز شرایط و رعایت اصولی لازم است که برای آشنایی با شرایط انحلال شرکت‌ها با توجه به نوع شرکت در فصل نهم می‌خوانیم: «برای انحلال شرکت با مسوولیت محدود شرایط و مدارک زیر مورد نیاز است: «الف. اصل صورت جلسه انحلال شرکت، ب. آخرین روزنامه رسمی که آگهی شرکت در ان منتشر می شود، ج. فتوکپی شناسنامه مدیر تصفیه در صورتی که خارج از شرکاء انتخاب شده باشد، د. ارایه سند ثبت دایر برارسال دعوت نامه برای شرکاء چنانچه مجمع عمومی فوق العاده با اکثریت شرکاء تشکیل شده باشد.» 

در بخش پایانی کتاب با عنوان «نمونه انواع اظهارنامه و اساسنامه و صورت جلسه شرکت‌ها» نیز 65 مورد از انواع نمونه اظهارنامه، اساسنامه و صورت جلسه شرکت‌ها برای آشنایی بیشتر خوانندگان آورده شده است. 

کتاب «انواع اساسنامه و چگونگی ثبت شرکت‌ها» نوشته منصور اباذری‌قومشی در 245 صفحه با شمارگان 500 نسخه و بهای 15 هزار تومان از سوی انتشارات خرسندی روانه بازار کتاب شده است.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط