ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

محسن عبداللهی: حمایت از تروریسم یک فعل متخلفانه بین المللی است

در . ارسال به اخبار همایش ها و کارگاه های علمی


سایت حقوقی دادآور

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، محسن عبداللهی این اظهارات را روز چهارشنبه در نشست تخصصی علمی بحران یمن، تروریست و حقوق بین الملل بیان کرد و افزود: حمایت به دو دسته فعال و منفعل تقسیم بندی می شود.

وی اظهارداشت: حمایت فعال، حمایت مستقیم بدون انکار از گروه های تروریستی است مانند در اختیار گذاشتن سلاح که بیشتر در جنگ سرد جاری بود و الان در حال افول است.

به گفته عبداللهی با فروکش کردن جنگ سرد دولت ها از حمایت مستقیم روی برگرداندند و به حمایت منفعل یعنی حمایت نا آگاهانه روی آورده اند.

وی حمایت منفعل را اجتناب از انجام وظایف بین المللی در مبارزه با حملات تروریستی دانست و گفت: حمایت منفعل یعنی دولتی که توانایی متوقف کردن تروریست را دارد اما این کار را انجام نمی دهد یا اغماض می کند؛ مانند دولت پاکستان که با وجودی که می تواند نسبت به سرکوب اقدامات تروریستی در مرزهای کشورمان همکاری کند، این کار را انجام نمی دهد.

این استاد حقوق بین الملل در ادامه سخنانش با عنوان مسوولیت دولت در حمایت و پشتیبانی از تروریست در بحران یمن، اظهار داشت: حقوق بین الملل یک نظام حقوقی دولت محور است که همه قواعد و اصولش بر مبنای همین محور ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه حقوق بین الملل در حال پوست اندازی است، ادامه داد: با توجه به اتفاقات دهه گذشته به ویژه اتفاقات سه ساله گذشته در یمن و سوریه شاهد حضور بازیگران غیر دولتی هستیم که درحقوق بین الملل نه وجود داشته اند و نه تصور می شده اند.

به گفته وی هیچ وقت حس نمی شد بازیگر غیر دولتی آنچان قوی شود که مداخله نظامی در دولت ها را به چالش بکشد.

عبداللهی خاطر نشان کرد: حقوق بین الملل با وضعیت یا واقعیت اجتماعی روبه رو است که برای آن قواعدی را تدبیر و پیش بینی نکرده است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به افزاش پدیده حمایت از گروه های تروریستی اضافه کرد: در سال های پس از تصویب منشور سازمان ملل شاهد گسترش حمایت از بازیگران غیردولتی هستیم واز آن جایی که با جهانی شدن منع توسل به زور، دولت ها دیگر نتوانسته اند سیاست های خود را از طریق جنگ دنبال کنند از این رو اهداف سیاست خارجی شان را نه به صورت مستقیم که به صورت غیر مستقیم از طریق گروه های برانداز و شورشیان دنبال می کنند.

به گفته وی بعد از تصویب منشور سازمان ملل متحد آمار جنگ های بین المللی به 10 مورد تنزل و در عین حال آمار جنگ های داخلی به طور قابل توجه ای افزایش یافته است.

عبداللهی در پاسخ به این سوال که آیا دولت ها تعهدی به اجتناب از اقدامات تروریستی دارند، گفت: هشت کنوانسیون منطقه ای مبارزه با تروریست تصویب شده است و دولت ها مکلف به همکاری برای سرکوب تروریست شده اند.

وی با بیان اینکه از سال 1994 میلادی شاهد قطعنامه ای هستیم که نابودی اقدامات تروریستی را در برمی گیرد، ادامه داد: قطعنامه 1373 سریع ترین قطعنامه شورای امنیت در مبارزه با اقدامات تروریستی است.

وی رویکرد دیوان دادگستری بین المللی را در این زمینه نا امید کننده خواند و گفت: این دیوان در زمان مشروطیت استقلال کوزوو فرصت مغتنمی یافت تا این بازیگران غیر دولتی را متعهد سازد اما چنین نکرد و بازیگران غیر دولتی از جمله داعش هیچ تعهدی نسبت به اصل حاکمیت و دولت ندارند که این یکی از پاشنه های آشیل حقوق بین الملل به شمار می آید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط