ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

ازدواج سرپرست با فرزندخوانده ممنوع است

در . ارسال به اخبار حقوقی داخلی

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد:  مگر این که دادگاه صالحه پس از اخذ نظر مشورتی ،این امر را به مصلحت تشخیص دهد.

 

محمداسماعیل سعیدی در گفتگو با ایسنا با اشاره به این که هنوز شورای نگهبان نظر نهایی خود را در مورد ازدواج سرپرست با فرزندخوانده اعلام نکرده است، گفت: آنچه پیش از این در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست قید شده بود را مجلس اصلاح کرد؛ قبلا این گونه بود که هرگاه سرپرست درصدد ازدواج برمی‌آمد باید مشخصات فرد موردنظر را به دادگاه صالحه اعلام می‌کرد و پس از وقوع ازدواج، سازمان بهزیستی مکلف بود گزارش ازدواج را به دادگاه اعلام کند و دادگاه نظر دهد که آیا سرپستی ادامه یابد یا منتفی شود.

وی خاطرنشان کرد: اما مجلس شورای اسلامی این ماده از لایحه مذکور را اصلاح کرد که براساس آن ازدواج چه در زمان حضانت یا پس از آن بین سرپرست و فرزندخوانده ممنوع است مگر این که دادگاه صالحه پس از اخذ نظر مشورتی این امر را به مصلحت فرزندخوانده تشخیص دهد.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: وقتی در این قانون گفته شود ممنوع است، اگر هم موضوعی به وجود آید در این صورت دادگاه می‌تواند ورود کند ،در حالی که پیش از این این گونه نبود و این احتمال وجود داشت که مسائل مختلفی به وجود آید.

سعیدی با تاکید بر این که در مصوبه مجلس برممنوعیت این موضوع و با قید تشخیص دادگاه صالح تصریح شده است، گفت:  شورای نگهبان نتیجه نهایی را اعلام نکرده است و انتظار می‌رود که این هفته  اعلام نظر کند.

نمایندگان مجلس   ۲۹ بهمن ماه سال گذشته، برای تامین نظر شورای نگهبان تصویب کردند که ازدواج سرپرست و فرزندخوانده مشروط به نظر دادگاه باشد.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط