ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

«توبه» مبناي عفو در قانون جديد مجازات اسلامي

در . ارسال به اخبار حقوقی داخلی

"علي نجفي توانا" در گفتگو با خبرنگار حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران در رابطه با بحث توبه در قانون مجازات اسلامي جديد اظهار داشت: توبه در قانون کيفري و حقوق جزا يک ابزار عذرخواهي و ندامت از اعمال گذشته و نوعي نشانه سازش پذيري مرتکب جرم است.

وي با بيان اينکه اساس اخلاقي و اديان الهي بر رافت و بخشش استوار است ادامه داد: اگر توبه واقعيت و صداقت را به دنبال داشته باشد در همه اديان مورد پذيرش قرار مي‌گيرد.

اين استاد دانشگاه تصريح کرد: توبه در اکثر مقررات کيفري دنيا به عنوان يک وسيله تخفيف مجازات پذيرفته شده است و در قانون مجازات اسلامي نيز قاضي مي‌تواند با استفاده از اين اصل به تخفيف مجازات حکم دهد البته در صورتي که مجرم از روي صداقت توبه کرده و به جرم خود قبل از اينکه به شهادت شهود به اثبات برسد اقرار کند.

نجفي توانا افزود: اگر مجرم به جرم خود اعتراف کرده باشد قاضي مي‌تواند مجازات وي را نيز مورد تخفيف قرار دهد البته در جرايمي كه جنبه حق‌الناس با خصوص دارد توبه پذيرفته نيست.

اين وکيل دادگستري با اشاره به اينکه توبه در جرايم مستوجب حبس پذيرفته مي‌شود خاطرنشان کرد: قاضي در جرايمي که مجازات آن حبس باشد، مي‌تواند تخفيف در نظر بگيرد و اين مساله يکي از نکات برجسته قانون جديد محسوب مي‌شود.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط