ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

دكتر حسن دادبان، استاد برجسته حقوق جزای كشور درگذشت

در . ارسال به اخبار حقوقی داخلی

دكتر حسن دادبان استاد برجسته فقه و حقوق كشور پس از سا‌ل‌ها خدمت در عرصه تعلیم و پژوهش در سن 88 سالگي ديده از جهان فروبست.

 

به گزارش ايسنا،‌ حسن دادبان در تير ماه 1303 در محله ويجويه تبریز متولد شد. پدرش فرش فروش بود و از مال دنيا چندان نصيبي نداشت. او تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش و در دبستان سعدي گذراند. در دوازده سالگی از نعمت پدر محروم شد،اما علی رغم مشکلات، تحصیلات دوران متوسطه را در دبيرستان فردوسي به پایان رساند. وی فعالیت فرهنگی را از عنفوان جوانی و از سال آخر دبيرستان با تدریس آغاز كرد. او پس از اخذ ديپلم، تحصیلات خود را ادامه داد، به دانشكده ادبيات دانشگاه تبريز رفت، در رشته ادبیات فارسی به تحصیل پرداخت و در سال 1328 هـ .ش درجه ليسانس گرفت.

وي در سال 1333 هـ .ش نيز ليسانس حقوق گرفت. مدتی نیز در اهواز و آذربایجان به عنوان قاضی تحقیق و بازپرس به خدمت پرداخت. او در شغل قضاوت نیز بسیار دقیق و سخت‌گیر بود. وي در اواخر دهه 1330 هـ .ش برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و از ۱۳۳۷ - ۱۳۴۷ هـ .ش در دانشگاه پاریس به تحصیل پرداخت و موفق به اخذ دانشنامه دکترای دولتی در حقوق جزا شد. همچنین توانست سه دکترا در رشته‌های علوم جزايي، حقوق خصوصي و اقتصاد توسعه بگیرد.

دکتر دادبان پس از بازگشت به ایران، به عنوان مستشار استیناف در دیوان عالی جنایی مشغول به کار شد. در سال ۱۳۴۹ هـ .ش با خانم حسنیه شعاران ازدواج کرد. حاصل این پیوند، فرزندی به نام علی بود که در سال ۱۳۵۲ هـ .ش متولد شد. دکتر دادبان در سال1350هـ .ش به گروه حقوق جزا در دانشکده حقوق  و علوم سیاسی دانشگاه تهران پیوست. در سال ۱۳۷۴ هـ .ش جهت مطالعه و پژوهش راهی فرانسه شد و یک سال و نیم در آنجا اقامت گزید و سرانجام با ترجمه دو کتاب مرجع در حقوق جزا (آیین دادرسی کیفری و حقوق جزای عمومی) به ایران باز گشت. دکتر دادبان پس از سالها تدریس در ۱۳۸۳ هـ .ش بازنشسته شد، اما علی رغم بازنشستگی همچنان کار تدریس را دنبال کرد. او بيش از هجده سال مديريت گروه علوم جزايي و جرم شناسي را بر عهده داشت و زمانی نیز معاونت آموزشي و پژوهشي دانشكده حقوق دانشگاه تهران را عهده‌دار بود.

 

دکتر دادبان سرانجام در 17 تيرماه سال 1391 به ديدار معبود خويش شتافت. مراسم تشییع پیکر آن استاد فرزانه روز دوشنبه مورخ 19 تیر ماه 1391 ساعت 9 صبح از دانشکده حقوق دانشگاه تهران انجام می شود.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط