ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

پيام رييس سازمان جهانی مالکیت فکری به همايش «حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط»

در . ارسال به اخبار حقوقی داخلیکارول کارولا ـ نماینده سازمان جهانی مالکیت فکری ـ در دومین همایش «حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط»، پیام فرانسیس گری ـ رییس این سازمان ـ را خواند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کارول کارولا که به نمایندگی از سازمان جهانی مالکیت فکری در دومین همایش « حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط» در ايران حضور یافته است، گفت: روز جهانی مالکیت فکری، فرصتی است برای قدرانی از سهم مالکیت فکری در نوآوری و خلاقیت فرهنگی و منافع بسیاری که این دو پدیده اجتماعی برای جهان به بار می‌آورند، فرصتی است برای ایجاد تفاهم بیش‌تر در مورد نقش مالکیت فکری به عنوان یک عامل متعادل‌کننده بین منافع متضاد که در ارتباط با نوآوری و خلاقیت‌های فرهنگی وجود دارد؛ یعنی منافع خالق اثر به طور کلی، منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، منافع تشویق نوآوری و خلاقیت و منافعي که در سهیم شدن در مزایای آن‌ها وجود دارد.

او افزود: امسال عنوان روز جهانی مالکیت فکری، «نوآوران آینده‌نگر» است. انسان‌هایی که ابتکار آن‌ها زندگی را تغییر می‌دهد، تأثیرشان بسیار عظیم است و گه‌گاهی این تأثیرات می‌تواند شیوه کار جوامع را تحت تأثیر قرار دهد؛ برای مثال، نوآور چینی، آقای کایلون را درنظر بگیرید. او بنیادی برای ساخت کاغذ برای بشریت به جا گذاشت؛ تکنولوژی‌ای که همه چیز را تغییر داد. نماینده سازمان جهانی مالکیت فکری ادامه داد: مورد دیگر اختراع دستگاه چاپ متحرک است؛ این اختراع در اروپا توسط گوتنبرگ منتهی به اختراع ماشین چاپ شد که به نوبه خود توانست در جهت گسترش آزادسازی دانش اقدام کند.

او اظهار کرد: در حال حاضر شاهد تغییر مسیر محتوا به شکل دیجیتال هستیم؛ به‌گونه‌ای که اینترنت توانسته است کارهای نو خود را در سطح عظیمی گسترش دهد که باید از آقای تیم برنزلی از این بابت تشکر كرد.

کارولا ادامه داد: در پشت بسیاری از نوآوری‌های استثنایی، داستان‌های انسان‌های استثنایی نیز وجود دارد. در زمانی که تعداد کمی دانشمند وجود داشت، خانم ماری کوری تلاش فراوان می‌کرد خود را به عنوان یک دانشمند مطرح كند تا صرفا همسر یک دانشمند. ایشان همچنین به عنوان یک کارگر مهاجر در یک جامعه بیگانه کار سخت و دشواری داشت؛ انگیزه و آرزوی وی برای فهمیدن و دانستن موجب کشفیات اساسی شد که از آن بابت ایشان دو جایزه نوبل در دو رشته مختلف، فیزیک و شیمی، دریافت کرد. وی تنها فردی بود که به چنین افتخاری دست یافته است.

او افزود: در زمینه هنر، نوآوری مربوط می‌شود به شیوه دیدن اوضاع و شرایط در این زمینه با یک دید جدید. یک هنرمند آینده‌نگر، یا یک نویسنده و آهنگ‌ساز می‌تواند به ما راهی متفاوت نشان دهد که آین راه شیوه جدید نگریستن به جهان است. برای مثال، باب دیلن آن‌چه را که در هوا بود، گرفت و توانست ژانرهای مختلف موزیک را به صورت اساسی تغییر دهد و توانست موسیقی مردمی و موسیقی راک را به شیوه‌ای جدید ادغام کند.

نماینده سازمان جهانی مالکیت فکری گفت: معمارانی مانند زاها حدید یا نورمن فوستر را در نظر بگیرید که محیط شهری ما را تغییر دادند و با شیوه جدید، زندگی ما را زیباتر ساختند. در حالی که به طور هم‌زمان نیاز به حفظ محیط زیست را نیز درنظر داشتند.

او یادآور شد: ما به نوآوری نیاز داریم تا بتوانیم به سمت آینده پیش رویم. بدون نوآوری، ما در همین شرایط به عنوان همین گونه انسانی که فعلا هستیم، باقی می‌مانیم. اختراعات و نوآوری در زمینه سلامت برای مثال برای جامعه ارزش نسبتا کمی خواهد داشت؛ مگر این‌که توسط اقشار وسیعی از مردم مورد استفاده قرار بگیرند.

کارولا ادامه داد: این یکی از دشواری‌های سیاست‌گذاری است. از یک‌سو هزینه نوآوری در پزشکی مدرن بسیار هنگفت است و از طرف دیگر نیاز به شفقت و سهیم کرن دیگران در نوآوری‌ها بسیار عظیم است. من معتقدم باید به مالکیت فکری به عنوان یک مکانیزم توانمندی نگاه کنیم که بتوانیم با این چالش‌ها مقابله كنيم. او عنوان کرد: ما باید بتوانیم یک توازن ایجاد کنیم؛ برای همین خیلی اهمیت دارد که بیش‌تر در مورد مالکیت فکری بحث کنیم. در روز جهانی مالکیت فکری، مایلم جوانان را تشویق کنیم که به این مباحثات بپیوندند؛ زیرا مالکیت فکری مربوط به تغییرات و دوباره نو بودن و نو شدن است. مالکیت فکری درباره رسیدن به تغییراتی است که ما خواهان دست‌یابی به آن‌ها در جامعه هستیم.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط