ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

ایرادات شورای نگهبان به قانون مجازات اسلامی رفع شد

در . ارسال به اخبار حقوقی داخلی

خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: ایراداتی که شورای نگهبان به قانون مجازات اسلامی جدید گرفته بود بر طرف شد.

خلیل حیات مقدم عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار قضایی فارس درباره جلسه کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: اعضای کمیسیون به بررسی قانون مجازات اسلامی جدید پرداختند.

وی افزود: در این جلسه اعضای کمیسیون به بررسی ایراداتی که شورای نگهبان از قانون مجازات اسلامی تصویب شده در مجلس گرفته بودند پرداختند.

نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی تصریج کرد: در این جلسه که یکی از اعضای حقوقدان عضو شورای نگهبان به نمایندگی حضور داشت اعضای کمیسیون ایرادات مد نظر شورا را بر طرف کردند.

تدوین مجموعه قوانین مجازات اسلامی با 1200 ماده

پیش از این نمایندگان مجلس درباره تغییرات اساسی قانون مجازات جدید با اشاره به اینکه بیشترین تغییرات در کتاب کلیات و بخش مواد عمومی قانون مجازات اسلامی اعمال شده است گفته بودند که بقیه تغییرات در بخش‌های حدود، قصاص، دیات و تعزیرات جزئی است.

قانون مجازات اسلامی 750 ماده دارد و با قرار گرفتن بخش‌های تعزیرات، قانون جرایم رایانه‌ای و مجازات‌های جایگزین اطفال و نوجوانان، تعداد مواد این قانون به بیش از 1200 ماده رسیده است.

این قانون در دو قسمت شامل کتاب اول، دوم، سوم و چهارم که به ترتیب مواد مربوط به کلیات، حدود، قصاص و دیات در آنها پیش‌بینی شده و همچنین کتاب پنجم مشتمل بر مجازات‌های تعزیری تدوین شده است.

کمیسیون حقوقی و قضایی این پنج کتاب را در کنار جرایم رایانه‌ای، اطفال و تعزیرات در قالب قانون مستقلی با بیش از 1200 ماده تدوین کرده است؛ البته در زمان مقرر تمامی قوانین تعزیرات و حتی قانون مبارزه با قاچاق اسلحه و مهمات نیز در ذیل این قانون قرار خواهد گرفت.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط